• Wycieczka do ZOO

     • W czerwcowe słoneczne przedpołudnie dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

      Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.

      Przedszkolakom szczególnie zapadły w pamięci słonie, żyrafy, a także małe kózki. Przyglądanie się zachowaniu różnych zwierzątek budziło wśród dzieci wiele pozytywnych emocji, co chwilę dało się słyszeć śmiech wśród naszych podopiecznych.

       Wycieczka była wspaniałym przeżyciem oraz ciekawą lekcją przyrody.

      E.S.

     • Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

     • Czerwiec, to okazja do organizowania wycieczek szkolnych. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami: panią Agnieszką Brzozą, panią Lidią Figurską, panią Edytą Leśkiewicz oraz panią Beatą Ostrowską wybrali niezwykle ciekawą wędrówkę po sierpeckim skansenie połączoną z zajęciami na świeżym powietrzu.

       Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to miejsce wyjątkowe. To tutaj uczniowie mogli zobaczyć eksponaty należące do kultury ludowej przełomu XIX i XX wieku z Mazowsza północno-zachodniego. Bardzo spodobał im się drewniany kościółek zbudowany w 1744 r., dwór, którego forma architektoniczna odzwierciedla wygląd typowych XIX – wiecznych dworków ziemiańskich. Zwrócili też uwagę na chłopskie chałupy o różnorodnych formach i kształtach, które świadczą o statusie materialnym i społecznym właścicieli. Spacerując po wsi uczestnicy wycieczki odwiedzili także  szkołę. Zauważyli, że jej wystrój i charakter odbiega od dzisiejszej, dzięki czemu  mogli zobaczyć, jak zmieniła się na przestrzeni lat. Dziś nie ma już ręcznego dzwonka, portretów królów i poetów na ścianach, czarnej tablicy z zajęczą łapką do wycierania, katedry  czy ławek z pochylonym blatem. Uczniowie poznali dawne przybory szkolne, tj.: tabliczka z rysikiem, bibularz, pióro, kałamarz. Obejrzeli też zagrodę zamożnego gospodarza z Rębowa (gmina Wyszogród), która składa się z chałupy, kurnika, obory, spichlerza i z dwóch stodół.

      Ciekawym elementem wycieczki była  lekcja pt. „W zagrodzie dziadka”, która w ciekawy sposób łączyła kwestie z dziedziny przyrody, ekologii, ochrony środowiska przyrodniczego oraz historii. Uczniowie poznali wygląd i przeznaczenie budynków wchodzących w skład zagrody wiejskiej, nauczyli się odróżniać chałupę, oborę, stodołę, spichlerz, dowiedzieli się, jakie zwierzęta hodowano na wsi, gdzie one przebywały, co jadły oraz jak wyglądała codzienna praca w gospodarstwie chłopskim.

      Na zakończenie wszyscy wspólnie zjedli pyszny obiad w „Pohulance” oraz zaopatrzyli się w liczne pamiątki. Pobyt w takiej wsi to niezapomniane wrażenia i wspomnienia na całe życie.

      A.B.

     • SPA W PODGÓRZU 2021

     • 1 czerwca 2021r. odbył się długo wyczekiwany przez wszystkich Piknik. W tym roku zmieniła się nieco jego formuła - była to impreza przede wszystkim sportowa o ciekawej nazwie "SPA w Podgórzu - Sportowy Piknik Aktywności”. Zorganizowana została przez UKS Borowik oraz Szkołę Podstawową w Podgórzu. 

      Dzień Dziecka to szczególne święto i dlatego po długim okresie nauczania zdalnego spędzonym przed ekranami komputerów zapewniliśmy wszystkim dużo ruchu.

      Czas imprezy wypełniony został licznymi atrakcjami wśród których wszyscy znaleźli coś dla siebie.

      Tradycją naszych Pikników stało się organizowanie zabawy w poszukiwanie Skarbów Borowika. W tym roku skarby też były, jednak w wydaniu sportowym. Osoba biorąca udział w zabawie wykonała wylosowany na bileciku zestaw ćwiczeń. Lekko nie było, jednak przy aplauzie kolegów i koleżanek każdy poradził sobie z zadaniem. Było sportowo i bardzo wesoło a za wysiłek włożony w wykonywanie ćwiczeń uczestnik otrzymywał nagrodę.

      Starsi uczniowie z ogromną radością wzięli udział  turnieju drużyn klasowych w piłkę nożną. Wokół boiska zgromadzili się kibice dopingujący swoim faworytom. Bramki nagradzane były brawami, każdy chciał wypaść jak najlepiej.

      W drugiej części boiska - na terenie siłowni zewnętrznej odbywały się rozgrywki w tenisa stołowego. Okazało się, że wśród uczniów jest wielu miłośników tego sportu i mimo iż organizatorzy zapewnili cały potrzebny sprzęt to najbardziej zainteresowani tenisem przynieśli swoje własne rakietki.

      W trakcie imprezy znalazł się również czas na chwilę odpoczynku. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wzięli udział w niezwykłym spektaklu przygotowanym przez grupę animatorów „Zaelektryzowani". Obejrzeli eksperymenty związane z fizyką, chemią i przyrodą.

      W kolejnym etapie zaprosiliśmy wszystkich do zabaw i animacji w fotobudce. Śmieszne minki i duże okulary cieszyły się powodzeniem, a kolorowe zdjęcia okazały się trafioną pamiątką udziału w Pikniku.

      Pogoda dopisała, więc i aktywność na świeżym powietrzu sprawiała wszystkim dużo przyjemności, zwłaszcza że każda kolejna zabawa powodowała wybuchy śmiechu. Były skoki przez skakankę, przeciąganie liny przez drużyny klasowe, tory przeszkód, rzuty ringo, gra w badmintona, biegi, a boisko wypełniły kolorowe bańki mydlane, które każdy otrzymał w prezencie.

      Zmęczeni aktywnością uczestnicy pikniku mogli usiąść w cieniu i zjeść ufundowane przez organizatorów przekąski. Wszyscy otrzymali też zapas wody do picia.

      Zakończenie imprezy przyniosło kolejne emocje i radość z wygranej, wręczyliśmy medale, jako nagrody za udział w zawodach sportowych.

      Impreza została sfinansowana w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą „SPA w Podgórzu, czyli Sportowy Piknik Aktywności” przez Urząd Gminy Mała Wieś oraz przez Starostwo Powiatowe w Płocku.

      M.G.

      I.S.