• Wykaz innowacji pedagogicznych

      • 15.04.2024 18:46
      • Wykaz innowacji pedagogicznych w Szkole Podstawowej w Podgórzu
         

      • Innowacja programowo-metodyczna: „Słówko tygodnia” autorstwa Irmina Żarska

        Osoba wprowadzająca: Beata Ostrowska.

        Adresaci innowacji: uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej w Podgórzu

        Innowacja obejmuje obowiązkowe lekcje języka polskiego. Czas realizacji innowacji: 25.09.2023.- 20.06.2024. Innowacja Słówko tygodnia jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się trudności związane z rozumieniem wypowiedzi czytanych i pisanych oraz brak różnorodności semantycznej komunikatów uczniów. Cele główne innowacji: wzbogacanie słownictwa uczniów, zachęcanie i motywowanie ich do uczenia się zagadnień z zakresu języka polskiego, ale również uatrakcyjnienie lekcji języka polskiego, pogłębianie zainteresowania przedmiotem, zwiększanie sprawności w zakresie słuchania i czytania ze zrozumieniem, rozwijanie aktywności uczniów w zakresie wykorzystywania trudnych słów oraz wykorzystywanie przez uczniów nowych słów w mowie i piśmie. Innowacja „Słówko tygodnia” polega na cotygodniowe wprowadzanie „słówka tygodnia” ( np. obligatoryjny, tudzież, obiektywny, bynajmniej, infantylny) i organizowanie różnych aktywności z nim związanych (używanie w mowie, piśmie, sprawdzenie znajomości znaczenia).

        Innowacja programowo-metodyczna „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE” – Międzynarodowy projekt edukacyjny autorstwa Beaty Grzeszczuk-Nędzy

        Osoba wprowadzająca: Agnieszka Brzoza            

        Uczestnicy: chętni uczniowie klas I-III

        Termin realizacji: 11 września 2023 do 11 maja 2024 roku.

        Innowacja opiera się na prowadzeniu twórczych i niekonwencjonalnych działań plastycznych wspierających ogólny rozwój i kreatywność oraz postawy proekologiczne na kole artystyczno – plastycznym. Cele innowacji: zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki w toku zabawy i eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami  plastycznymi; wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz  kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne; poznawanie, eksperymentowanie i stosowanie różnych technik plastycznych oraz zmiana stylu edukacji plastycznej z odtwórczego w twórczy.

        Innowacja programowo-metodyczna „Wspólnie mocniejsi - uczymy się przez integrację”

        Ogólnopolski projekt edukacyjny, który skupia się na rozwijaniu umiejętności społecznych

         autorstwa Bartosza Jarzynki

        Osoba wprowadzająca: Agnieszka Brzoza            

        Uczestnicy: uczniowie klasy III

        Termin realizacji: od 01 października 2023 do 30 maja 2024 roku.

        Projekt edukacyjny "Wspólnie mocniejsi - uczymy się przez integrację" ma na celu poprawienie relacji między uczniami w klasie oraz rozwijanie ich umiejętności i wiedzy w różnych dziedzinach poprzez wspólną integrację. Projekt został stworzony z myślą o tym, aby uczyć dzieci współpracy. To niezwykła inicjatywa, która skupia się na rozwijaniu umiejętności społecznych. Cele tego projektu to: integracja zespołu klasowego, rozwijanie pasji, umiejętności oraz promowanie nauki i wrażliwości na różnice między ludźmi. Projekt skupia się na tematach takich jak: bajkowy świat, kreatywność, ekologia, biznes, integracja, sport. Innowacja będzie realizowana na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej.

        Innowacja programowo-metodyczna: „"Matematyka na świeżym powietrzu"

        Osoba wprowadzająca: Monika Górka

        Adresaci innowacji: uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Podgórzu

        Innowacja obejmuje obowiązkowe lekcje matematyki. Czas realizacji innowacji: 15.11.2023 - 15.06.2024. Innowacja pedagogiczna „Matematyka na świeżym powietrzu” stanowi nowe podejście do nauczania matematyki, które przenosi tradycyjne lekcje z klas na otwarte przestrzenie. Innowacja ta skupia się nie tylko na przekazywaniu suchych faktów matematycznych, lecz na całokształcie rozwoju ucznia poprzez aktywne, praktyczne, i angażujące doświadczenia. Głównym celem „Matematyki na świeżym powietrzu” jest nie tylko uczenie matematyki, ale także inspirowanie uczniów do myślenia kreatywnego, rozwijania umiejętności społecznych i promowania zdrowego stylu życia. Poprzez wyjście z murów szkoły, innowacyjna ta oferuje liczne korzyści edukacyjne, stymulując ciekawość, rozwijając umiejętności praktyczne i integrując matematykę z rzeczywistym światem.

      • Wróć do listy artykułów