• Drodzy Rodzice i Nauczyciele, Kochani Uczniowie!
     • Drodzy Rodzice i Nauczyciele, Kochani Uczniowie!

     • 12 stycznie 2020 roku odbędzie się tegoroczny Finał WOŚP zbiórki publicznej organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, by zapewnić najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w dziecięcej medycynie zabiegowej.Nasza szkoła również włącza się aktywnie w akcję. Kilku wolontariuszy SKW wyjdzie  w niedzielę z puszkami, by kwestować. Planujemy także inne działania, do których chcielibyśmy teraz Was zaprosić. Zamierzamy zorganizować w szkole kawiarenkę i "Kiermasz prosto z szuflady". Jeśli posiadacie zbędne, niepotrzebne Wam, ale niezbyt zniszczone przedmioty: książki, biżuterię, zabawki itd. itp. przynieście je jak najszybciej do szkoły, by mogły zasilić organizowany kiermasz. Nie pogardzimy też własnoręcznie upieczonym ciastem...Wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP prosimy o pomoc i wsparcie!  

      Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski

    • Edukacyjna wycieczka do Płocka uczniów klas I-III
     • Edukacyjna wycieczka do Płocka uczniów klas I-III

     • W dniu 4 grudnia 2019 roku uczniowie klas I-III odwiedzili  Muzeum Mazowieckie w Płocku, gdzie  pana Grzegorza Pisakowski - przewodnik i fotograf zabrał ich w muzealną podróż po Dalekim Wschodzie.

      Podczas drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach opłatkowych pt. „Światy”. Z wielkim zaciekawieniem dzieci wykonywały ludowe ozdoby na choinkę.

       Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie, gdzie podczas seansu filmowego uwierzyliśmy w świętego Mikołaja.

      Był to dzień pełen miłych wrażeń, które zapewne na długo zapadną w  pamięci dzieci. 

      E.S.

    • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA co roku obchodzimy 25 listopada. Tego właśnie dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.

      Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

      Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear,co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

      Dziś pluszowy miś to najpopularniejsza zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa ich największym przyjacielem. My także z okazji Dnia Pluszowego Misia co roku w naszej szkole organizujemy małe, klimatyczne uroczystości dla najmłodszych z pluszowym misiem na pierwszym planie. Tak też było i tym razem.

      25 listopada od samego rana wszystkich już w wejściu witał  serdecznie olbrzymi biały pluszak, otoczony girlandami misiowych proporczyków oraz wszelkimi informacjami na temat święta i jego historii. Na parapetach dolnego korytarza leżały kolorowe książki- wszystkie bez wyjątku poświęcone misiom- bohaterom bajek i baśni, ale i niedźwiedziom- zwierzętom. Była to biblioteczna, okazjonalna  wystawka. Specjalnie na tę okoliczność zorganizowano też 2 tematyczne konkursy - plastyczny i literacki (wszystkie prace wyeksponowano na imponującej wystawie).

      Najważniejszym jednak elementem tego przesympatycznego wydarzenia była obecność w szkole wielu, wielu pluszaczków przyniesionych z domu przez wszystkich milusińskich. Dzieci zabrały ze sobą tego dnia te najbardziej ulubione, te, do których co wieczór przytulają się przed zaśnięciem, te, którym powierzają na uszko największe tajemnice- wesołe i  smutne…Zaś kulminacją obchodów misiowego święta było wspólne spotkanie na sali gimnastycznej dzieci, misiów i pań, które poprowadziły wesołe zabawy przy muzyce.

      Miś zawsze kojarzy się z ciepłem i dobrocią, więc jak tu nie świętować tak wyjątkowego dnia?...

            U.Z.

     • Zabawa Andrzejkowa

     • Andrzejki to ostatnia chwila na zabawy i tańce przed adwentem. 28 listopada 2019 roku Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Podgórzu zorganizował z tej okazji zabawę andrzejkową.

      W czasie jej trwania, jak nakazuje tradycja, nie zabrakło wróżb i zabaw takich jak: ustawianie butów, przekłuwanie serca i wiele innych. Zabawy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród starszych dzieci, jak i najmłodszych uczestników imprezy.

      Muzyka wprowadziła biorących udział w zabawie w odpowiedni nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili.

      M.G.

     • Wieczornica Patriotyczna- harcerskie spotkanie poetycko- muzyczne Podgórze 2019

     • 15 listopada w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie- już po raz drugi, tym razem z okazji 101  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy Wieczornicę Patriotyczną. W tym roku uroczystość przybrała charakter  harcerskiego spotkania poetycko- muzycznego.

      Tradycyjnie też ilość przybyłych gości znacznie przerosła nasze oczekiwania, co bardzo nas ucieszyło i utwierdziło w przekonaniu, że społeczeństwo lokalne oczekuje tego typu inicjatyw. Nie zabrakło wśród nas władz lokalnych- wójta- p. Zygmunta Wojnarowskiego, radnych naszej gminy, sołtysów wsi sąsiadujących z naszą szkołą, księdza proboszcza, przedstawicieli wielu instytucji: Multiosady, Środowiskowego Domu Samopomocy w Starych Święcicach, Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Rakowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzu, przyjaciół naszej szkoły i przede wszystkim mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie przybywając do szkoły w wielopokoleniowych grupach złożonych z dziadków, rodziców i dzieci.

       Gośćmi honorowymi Wieczornicy byli w tym roku harcerze: Komendant Hufca Mazowsze Płock  harcmistrz Adam Wenkler  Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke pod przewodnictwem druha Pawła Milke , harcerze z 64 Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Zośka i Alek”  i zuchy z 46 Gromady Zuchowej Jędrusiem z Małej Wsi pod opieką druha Krzysztofa Dębskiego  oraz Pan Dariusz Umięcki.

                 Organizatorzy zaprezentowali przybyły ciekawy program uroczystości, na który złożyły się: część artystyczna w wykonaniu  uczniów Szkoły Podstawowej w Podgórzu, występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, prelekcja historyczna p. Dariusza Umięckiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rozstrzygnięcie konkursów szkolnych.

      Niezwykle wzruszający okazał się moment powołanie próbnej gromady zuchowej przy Szkole Podstawowej w Podgórzu i występ samych zuchów. Ich taniec Anioła urzekł gości i wycisnął łzę z niejednego oka. Zresztą chwytających za serce chwil było w tym dniu  znacznie więcej. Warto wspomnieć o niezwykły koncercie „Dzieci Płocka”, którzy uraczyli przybyłych pięknymi strojami, tańcem poloneza „Piękna nasza Polska” i śpiewem pieśni patriotycznych. Wygłoszona przez p. Dariusza Umięckiego prelekcja niezwykle poruszyła zgromadzonych, a taniec z flagami, występ chóru i przygotowana przez uczniów żywa lekcja historii na długo zapadną w pamięci gości. Wspólne śpiewy sprawiły, że w trakcie imprezy powstał zgrany chór złożony z około 200 śpiewających. Chwila na kawę i ciasto stała się okazją do zawarcia nowych lub odświeżenia starych znajomości.

      Podczas trwania uroczystości wytworzyła się niezwykła atmosfera: było patriotycznie i wzruszająco, a przy tym miło i rodzinnie. Organizatorzy i goście poczuli się członkami jednej społeczności lokalnej.

      W organizację tegorocznej Wieczornicy Patriotycznej włożyliśmy całe nasze serca i siły, jednak uroczystość ta  nie wyglądałaby tak, gdyby nie zaangażowanie wielu, wielu osób. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, składamy serdeczne podziękowania.

       

      Z harcerskim pozdrowieniem

      Czuwaj !

      Organizatorzy Wieczornicy Patriotycznej Podgórze 2019

     • Szkoła Podstawowa w Podgórzu pamięta

     • Ważną tradycją w naszej szkole są działania upamiętniające postaci oraz wydarzenia historyczne.  Święto 1 listopada wręcz zmusza do refleksji o tych , którzy odeszli. Tego dnia trudno nam nie pamiętać o grupce młodych harcerzy z Poznania, którzy zginęli na naszej ziemi we wrześniu 1939 roku i spoczęli na naszym parafialnym cmentarzu w Zakrzewie.

      W tym roku dodatkowo połączyliśmy  nasze działania z akcją Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, celem której było uwrażliwiania  młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

      Szkolne Koło Wolontariatu i próbna gromada zuchowa  podjęli  się  różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych dla naszej lokalnej społeczności postaci i wydarzeń. W ramach akcji „Szkoła pamięta”:

      • zorganizowaliśmy  zbiórkę zniczy, by udekorować nimi  groby
      • wykonaliśmy ozdobny wieniec patriotyczny
      • odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy groby harcerzy poległych w czasie II wojny światowej
      • poznaliśmy ich  historię
      • zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej
      • posprzątaliśmy też bezimienne i opuszczone groby    

       

      Cała akcja odbywała się w ostatnich dniach października, a jej kulminacją byłą wizyta zuchów i ich rodziców oraz opiekunów na cmentarzu w Zakrzewie w dniu 26 października 2019 r. 

     • Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej w Podgórzu

     • XXV JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI – PODGÓRZE 2019

     • 6 listopada 2019 r. to wielkie święto dla Szkoły Podstawowej w Podgórzu i Uczniowskiego Klubu Sportowego „Borowik”.

      BIEGAMY RAZEM 25 LAT

      Kiedy 25 lat temu - w 1995 r. ówczesny dyrektor szkoły zorganizował pierwsze gminne biegi przełajowe nikt z nas nie przypuszczał, że po 25 latach będziemy nadal biegać i to tak licznie.

      Niezmiennie nadrzędnym celem organizatorów tej imprezy sportowej oprócz popularyzacji biegów przełajowych jest radosne świętowanie kolejnej już 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w takiej formie stało się tradycją szkoły.Łagodna jesienna pogoda i świeże powietrze przesiąknięte zapachem lasu zachęciło do biegania około 700 zawodników z 28 szkół podstawowych i 4 ponadpodstawowychz powiatów płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego płońskiego i miasta Płock.Zawody tezaliczane są do współzawodnictwa sportowego szkół w ziemskim powiecie płockim.

              Świetniej zabawie w otoczeniu cudownych jesiennych barw towarzyszyła rywalizacja sportowa w duchu fair play. Na najszybszychzawodników pokonujących dystans 1000 lub 1200 metrów czekały nagrody: 6 zwycięzców w każdej z 12 kategorii otrzymało pamiątkowe koszulki promujące podgórską imprezę, dyplomy, a na podium medale. Najlepsze drużyny odjeżdżały z pucharami.  Jak co roku wszyscy uczestnicy mogli rozgrzać się kubkiem gorącej herbaty i zregenerować siły posilając się drożdżówką. Całość zadania sfinansowana została ze środków publicznych Starostwa Powiatowego w Płocku i Urzędu Gminy w Małej Wsi, którym składam serdeczne podziękowanie.

      Do sportowego świętowania przyłączyli się zaproszeni goście: Pan Zygmunt Wojnarowski Wójt Gminy Mała Wieś, Pan Jerzy Ostrowski i Albin Dynarek Radni Gminy Mała Wieś, Pan Wojciech Lewandowski wiceprezes Płockiego Szkolnego Związku Sportowego, Pani Kalina Cybulska Filińska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Małej Wsi oraz przyjaciele szkoły.

       

      Nasz mały jubileusz to okazja do spojrzenia wstecz.

      Na przestrzeni 25 lat w biegach wzięło udział 780 szkół, od roku 2006 rozdano prawie 14 tysięcy drożdżówek, a od roku 2011 wręczono 1120 okolicznościowych koszulek. Rekordową liczbę zawodników odnotowano w 2015 roku i wynosiła 1083 biegaczy.

       

      Jubileuszowe XXV Jesienne Biegi Przełajowe z okazji Dnia Niepodległości, już za nami. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, za zaangażowanie, za wszystkie miłe słowa.

      Szczególne podziękowania składam nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym,  rodzicom i uczniom  Szkoły Podstawowej w Podgórzu.

      Dziękuję Panu Mariuszowi Bieńkowi Staroście Płockiemu, Panu Zygmuntowi Wojnarowskiemu Wójtowi Gminy Mała Wieś, druhom strażakom z OSP w Podgórzu, OSP w Małej Wsi, OSP w Brodach Dużych i OSP w Gałkach Starych, pracownikom Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Małej Wsi, sędziom zawodowym, uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zakrzewie, uczniom z klasy mundurowej Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie wraz z opiekunem, właścicielom terenów leśnych za ich nieodpłatne użyczenie na potrzeby zawodów.

      Dzięki Państwa zaangażowaniu i profesjonalnemu działaniu zawody zakończyły się sukcesem. Wierząc, że wspólnie możemy dać radość i uśmiech innym…do zobaczenia za rok.

      Iwona Sobótko

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podgórzu

     • WITAJCIE W BIBLIOTECE!- PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     • Przedostatni tydzień października był dla naszych pierwszoklasistów wyjątkowy, ponieważ przyniósł dla nich dwa bardzo ważne wydarzenia:  pasowanie na ucznia i na czytelnika biblioteki.

      To drugie odbyło się 25 X 2019 roku o 8 rano. Tuż po dzwonku zawitała do ich sali barwna grupka postaci przyprowadzona przez panią z biblioteki- Urszulę Zielińską. Jak się okazało, to bohaterowie różnych bajek i baśni ( w tej roli nowe „Woluminki”) specjalnie dla dzieci opuściły na chwilę swoje książki, by powitać pierwszoklasistów w gronie miłośników czytania i dać im swoją przyjaźń.

      Na początek pani Ula wyjaśniła dzieciom, jakie niespodzianki je dziś czekają, a następnie „bajeczki” zorganizowały dla nich mały egzamin na czytelnika. Zadaniem każdego pierwszaczka, ale także i ich wychowawczyni - p. Emilki Sałaty, było rozwiązanie jednej z literackich  łamigłówek oraz udzielenie odpowiedzi na bajkową zagadkę. Jak się okazało, wszyscy świetnie poradzili sobie z powierzonym zadaniem. Nie pozostało więc nic innego, jak udać się teraz do biblioteki. Każda Woluminka zajęła się  swoim podopiecznym - kandydatem do pasowania: udekorowała go okazjonalną plakietką, nałożyła na głowę bajkową czapeczkę, po czym barwny korowód wyruszył w drogę.

      Na miejscu odbyła się część oficjalna. Dzieci (i p. Emilka)  złożyły ślubowanie czytelnika, następnie pani bibliotekarka przy pomocy książeczki dokonała uroczystego pasowania wszystkich tu przybyłych. Woluminkowe bajeczki obdarzyły swoich najmłodszych kolegów pamiątkowym dyplomem oraz prezentami: książkami i kolorowymi zakładkami. Potem już tylko pamiątkowe zdjęcia i powrót do klasy…

      Od dziś biblioteka wzbogaciła się o najcenniejszy skarb - nowych czytelników, którzy obiecali odwiedzać to miejsce najczęściej, jak to będzie możliwe.

                                                                                                                                                   UZ

     • Pasowanie na uczniów

     • Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu są już pełnoprawnymi uczniami. 23 października  odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.

      Występ artystyczny uczniów klasy pierwszej, z dumą zaśpiewany hymn Polski, recytacja patriotycznego wiersza „Kto Ty jesteś?”, trzepoczące biało - czerwone flagi,  złożenie uroczystego ślubowania oraz przyjęcie odpowiedniej postawy podczas pasowania wzbudziły  wzruszenie i dumę rodziców i wychowawczyni. Pierwszaki stanęły na wysokości zadania – bardzo dojrzale i z powagą uczestniczyły w uroczystości. Dzięki swojej postawie zostały  przyjęte do szkolnego grona gorącymi brawami.

      Rodzice ufundowali pamiątkowe dyplomy oraz edukacyjne kuferki, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród pierwszoklasistów. W uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście, którzy złożyli gratulacje i życzenia oraz obdarowali uczniów upominkami.

      E.S

     • XXV JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

     • Szkoła Podstawowa w Podgórzu oraz UKS "Borowik" zapraszają szkoły do udziału w jubileuszowych XXV Jesiennych Biegach Przełajowych z okazji Dnia Niepodległości.

      W załączeniu komunikat organizacyjny i karteczki startowe

      KOMUNIKAT__ORGANIZACYJNY_2019_(3).pdf​​​​​​​

     • Bicie Rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej w Szkole Podstawowej w Podgórzu

     •           16 października obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej właśnie okazji w tym dniu od godziny 12.00 do godziny 12.30 organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób . Głównym celem akcji jest rozpropagowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy oraz nauka poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechów ratowniczych. 

                 W tym roku akcję po raz trzeci w naszej szkole zorganizowała pani Agnieszka Brzoza oraz Szkolne Koło Wolontariatu z opiekunką panią Beatą Ostrowską.

                Podczas ćwiczeń omawiano krok po kroku, jak poprawnie wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową. Uczniowie oraz instruktorzy zmieniając się przy fantomach powtarzali najważniejsze szczegóły. Każdy uczestnik miał możliwość przećwiczenia i nauczenia się poprawnego wykonywania uciśnięć klatki piersiowej oraz wdechów ratowniczych.

              W naszej szkole w akcję zaangażowali się uczniowie klas III - VIII (57 osób) oraz 5 instruktorów. Resuscytację wykonywali oni  na 9 fantomach przez 0,5 godziny.

                  Mamy nadzieję, że Rekord Polski w jednoczesnej próbie udzielania pierwszej pomocy został pobity, a my mamy w tym swój udział.

              Serdeczne podziękowania za wszelką pomoc podczas bicia rekordu składamy pani pielęgniarce Małgorzacie Brodalce, Samorządowi Uczniowskiemu wraz z opiekunem - Moniką Górką oraz zaangażowanym nauczycielom: Rafałowi Dutkiewiczowi, Annie Sadkowskiej, Markowi Szczurowskiemu, Lidii Figurskiej, Barbarze Imbir.

      Największe brawa należą się jednak jak zawsze uczestniczącym w akcji uczniom z klas III - VIII.

      A.B i B.O.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     •        14 października 2019 świętowaliśmy  w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie uczęszczający na zajęcia chóru szkolnego przygotowali montaż słowno- muzyczny, który był okraszony wywiadem przeprowadzonym z najmłodszymi dziećmi na temat pracy nauczyciela.  Było wesoło. Wszyscy pracownicy szkoły usłyszeli  moc ciepłych słów na temat swojej pracy. Otrzymali także kwiaty samodzielnie wykonane przez uczniów. Motywem przewodnim uroczystości stał się fragment piosenki: …Wszystkiego najlepszego, radości, szczęścia moc…”

            W drugiej części spotkania głos zabrała pani dyrektor - Iwona Sobótko, która  wręczyła nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz promowanie wśród uczniów pięknych postaw i wartości. Życzyła także dalszych sukcesów zawodowych.

            O tym szczególnym dniu pamiętał również Samorząd Uczniowski, który skrupulatnie przeanalizował zasługi całej Rady Pedagogicznej oraz pracowników szkoły i przygotował  adekwatne do osiągnięć medale z dedykacjami.  Do życzeń dołączyła również Rada Rodziców.

           W ostatniej części spotkania uroczyste ślubowanie złożył nowo wybrany  Samorząd Uczniowski.

          Był to bardzo przyjemny dzień: trochę poważnie, trochę śmiesznie.  Słodkości nie brakowało. Uczniowie częstowali babeczkami, a w pokoju nauczycielskim pojawił się duży, przepyszny tort.

           Założenia niektórych osób dotyczące odchudzania spełzły na niczym. Pojawiły się dodatkowe porcje….

      A.S.

     • Spotkanie z policjantem

     • 9 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z dzielnicowymi: Zbigniewem Wiśniewskim i Piotrem Sylwestrzakiem. Tematem spotkania była  bezpieczna droga do szkoły. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci otrzymały od policjantów  wiele cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedstawili on także zagrożenia, na jakie narażeni są piesi i rowerzyści, przypomnieli o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym w warunkach  niedostatecznej widoczności.  Spotkanie to było bardzo ciekawe. Uczniowie mieli możliwość zadawania  pytań dzielnicowym. Mimo, że widok policjanta budzi respekt, nasi uczniowie nie czuli strachu i dość aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

      A.S.

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     •          Szkoła Podstawowa w Podgórzu już po raz kolejny przystąpiła do bezpłatnej akcji edukacyjnej prowadzonej w tym samym w dniu w szkołach na całym świecie (na stronie organizatora podano, że w tym roku do akcji zgłosiły się już 5862 szkoły!).

                  Akcja ŚDTM była wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia” oraz „Matematyczne spacery”. Potem 4 października 2019 nastąpiło sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. 2 uczniów z klasy IV i 3 uczniów z klasy V wyłonionych w klasowych eliminacjach zostało egzaminatorami. Sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia swoich starszych kolegów oraz osób dorosłych.

                 Po podsumowaniu akcji okazało się, że 47 osób pomyślnie zdało egzamin. Kolejna szansa na zdobycie certyfikatu już za rok.

      M.G.

    • Dzień Języków Obcych
     • Dzień Języków Obcych

     •         26 września świętowaliśmy  w naszej szkole  Dzień  Języków Obcych. Uczniowie klas VI, VII i VIII przygotowali z tej okazji plakaty promujące ten dzień oraz naukę języków obcych. Plakaty zostały wywieszone na drzwiach poszczególnych sal lekcyjnych tak, aby wszyscy mogli je obejrzeć  oraz przeczytać różne ciekawostki dotyczące nauki języków obcych.

            Nauczyciel języka niemieckiego  - Pani Anna Borówka przeprowadziła w klasie ósmej quiz z wiedzy o językach obcych. Uczniowie najstarszej klasy zostali podzieleni na grupy , które rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:

      • Osiem pytań zakodowanych kodami QR. Jedna osoba z grupy posiadała smartphona  z aplikacją do odczytywania kodów QR, skanowała je z tablicy, po czym w telefonie pojawiały się pytania. Uczniowie nanosili odpowiedzi na karty odpowiedzi.
      • Zapisanie  w językach: angielskim i niemieckim następujących słów: mama, dom, cześć, nauczyciel, samochód.
      • Zapisanie dwóch słów  cyrylicą.
      • Udzielenie odpowiedzi na 7 pytań dotyczących krajów niemieckojęzycznych.
      • Jaki to język? Uczniowie słuchali krótkich rozmów w różnych  językach. Ich zadaniem było wskazać, w jakim języku pojawił się dany tekst. Za każdą prawidłową odpowiedź uczniowie otrzymywali punkty.

      Grupy dobrze poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami.

       

      Taka forma świętowania bardzo się wszystkim podobała.

       

      A.B.

     • I Interaktywny Turniej Wiedzy o Powiecie Płockim i Ziemi Płockiej

     • 23 września 2019 r. w Teatrze Dramatycznym im Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbył się I Interaktywny Turniej Wiedzy o Powiecie Płockim i Ziemi Płockiej, w którym uczestniczyli: Krystian Kubacki (klasa V), Paweł Racki (klasa VII) oraz Dominik Gozdur  (klasaVI). Przygotowania uczniów do Turnieju monitorowała pani Małgorzata Pikalska.

      Nasi uczniowie zajęli 9 miejsce na 16 rywalizujących drużyn. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane z historią, geografią, atrakcjami powiatu i Ziemi Płockiej. W sumie pytań było 21. Na odpowiedź uczniowie mieli 30 sekund. Liczył się czas... Za każdy błąd drużyna traciła punkty.

      Podczas tego spotkania panowała miła, ciepła atmosfera. Klimat teatru też dodawał powagi całemu wydarzeniu. Taka forma rywalizacji  bardzo podobała się uczniom.

                                                                                       

      M.P.

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019

     •             W ramach akcji Sprzątanie Świata, uczniowie naszej szkoły włączyli się w różnorodne działania związane z tym wydarzeniem. Należały do nich:

      • wystawa prac plastycznych ,,Nie śmieć”,
      • sprzątanie trasy biegów,
      • zajęcia terenowe ,,zwiad ekologiczny”,
      • pogadanki na lekcjach biologii i zajęciach z wychowawcą,
      • gra ekologiczna ,,Segreguj odpady”.

      Całość monitorowała pani Małgorzata Jóźwiak.

        M.J.

     • 37. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa

     •     14 września 2019 roku grupą złożoną z  23 uczniów naszej szkoły pod opieką księdza Tomasza Milewskiego, Pani Beaty Ostrowskiej i Pani Anny Szeligowskiej wzięliśmy  udział w 37. Pielgrzymce  Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „nie - JESTEM – sam”.  W spotkaniu uczestniczyło kilka tysięcy  dzieci i młodzież z diecezji płockiej oraz goście z sąsiednich diecezji.

          Po przejechaniu przeszło 100 km. dotarliśmy do Przasnysza, skąd już pieszo  podzieleni  na 20 grup udaliśmy się w pieszą, liczącą ponad 6 km pielgrzymkę do Rostkowa. Po ponad godzinnym marszu dotarliśmy do miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki, gdzie wzięliśmy udział w Mszy Świętej pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Mirosława Milewskiego.

          Uczestnictwo w uroczystości było dla nas okazją do poznanie miejsc związanych z kultem św. Stanisława Kostki i obcowania z dziedzictwem  religijnym narodu. Dzięki pielgrzymce mieliśmy też możliwość  aktywnego wypoczynku i integracji grupy.

      B.O.

      https://plock.gosc.pl/gal/pokaz/5855999.Rostkowo-Pielgrzymka-dzieci-czesc-II/145#gt

    • Lekcja historii z Rekonstrukto
     • Lekcja historii z Rekonstrukto

     •     W dniu 11 września 2019 roku, uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną Rekonstrukto.  Tematem  spotkania był ,,Wrzesień 39”- czyli rzecz o tym, jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.

           Z okazji 80 - tej rocznicy wybuchu wojny, grupa przygotowała program przybliżający odbiorcom losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczpospolitej. Występujący omówili i zaprezentowali sytuację międzynarodową  II Rzeczpospolitej,  etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy wz 36 (szeregowy i podoficer), ekwipunek i wyposażenie używane podczas  kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie, musztrę oraz sprzęt bojowy.

          Grupa Rekonstrukto zadbała o to, by każdy odbiorca dobrze się bawił i znalazł coś ciekawego dla siebie.  Była to wesoła lekcja  historii, z której uczniowie wyszli bardzo zadowoleni.

                                                                             A.S.