• Akcja „ Żonkile”

• 19 kwietnia nasza szkoła już po raz kolejny dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej  81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanej przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile”- powiedziała  w tym roku Ambasadorka  XII edycji akcji , aktorka Agnieszka Grochowska.

Szkolna akcja miała więc na celu zapoznanie z historią II wojny światowe oraz powstania w getcie warszawskim i kulturą żydowską. Na lekcjach uczniowie, w zależności od wieku obejrzeli filmy: "Pamięć drobinek",  "Było- nie ma- jest", „Zdążyć przed Panem Bogiem” i omówili wspólnie animacje. Nauczyciele zaprezentowali dzieciom  ideę "Akcji Żonkile" i pomogli w  wykonaniu kwiatów symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję . W ten sposób podjęto temat pamięci i zastanawiano się, co ona współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawili nam ostatni świadkowie Zagłady. Finałowe przypięcie do wspólnej tablicy własnoręcznie wykonanych żonkili było znakiem, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.

Beata Ostrowska

• Ekopolecajki- jak żyć zdrowo i ekologicznie

• Słuchając różnorodnych opinii dotyczących leśnych biosfer, mikro-ekosystemów i tego jak zrobić „las w słoiku”, mieliśmy wrażenie, że tworzenie ich to trudny i czasochłonny proces. Podczas pierwszego spotkania w ramach projektu: „Ekopolecajki- jak żyć zdrowo i ekologicznie”, które odbyło się 19 kwietnia 2024 r. w remizie OSP w Podgórzu udowodniliśmy, że przy użyciu kilku materiałów, każdy może zrobić swój własny las w słoiku.

Podstawową wiedzę na temat ekosystemu panującego w „lesie w słoiku” przedstawiła przybyłym zaproszona na spotkanie kwiaciarka, florystka, dekoratorka p. Magdalena Kordulasińska. Pokazała, w jaki sposób można stworzyć „las słoiku” będący świetną dekoracją domu, a jednocześnie edukacyjną zabawą, uczącą o przyrodzie i ukazującą zachodzące w niej procesy.

Na zajęcia przyszło przeszło 40 osób! Byli uczniowie SP w Podgórzu, rodzice z dziećmi, babcie z wnukami, uczestnicy Świetlicy Środowiskowej w Chylinie wraz z opiekunem. Powstało blisko 60 kreatywnych „lasów w słoikach”. Spotkanie odbyło się w luźnej, przyjaznej atmosferze i okazało się świetnym pomysłem na integrację, miło spędzony czas w grupie przyjaciół lub znajomych i ciekawym sposobem spędzenia piątkowego popołudnia.

Dofinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka DL Fundacji „FLZP – Młodzi Razem”. Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Płockiego. Starostwo Powiatowe w Płocku. Zadanie publiczne pn. "Działaj Lokalnie - myśl globalnie III" dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Emilia Sałata

• Góra Grosza

• Od 20 listopada 2023r. do 30 marca 2024r. trwała  w naszej szkole akcja Góra Grosza organizatorem, której jest Towarzystwo Nasz Dom, polegająca na  zbieraniu  funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym.

Akcja  polegała na zbiórce monet (od 1 gr do 5 zł) w poszczególnych klasach i uświadomieniu dzieciom i młodzieży, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Do konkursu przystąpili uczniowie z klas: 0, I, III, V, VI. Każda klasa zbierała monety do specjalnie wykonanej przez siebie skarbonki. Kończąc akcję uczniowie posegregowali wg. nominału pieniądze i przekazali je członkom SU, którzy wraz z p. Moniką Górką zważyli, a następnie przeliczyli (według podanego przelicznika) wagę moment na ich wartość. Okazało się ,że wspólnie zebraliśmy 22.497 kg monet, co okazało się kwotą 491,27 zł. Dużo, prawda?

Najcięższą górę grosza w przeliczeniu na jednego ucznia uzbierała klasa I i to ona wygrała Konkurs na Najcięższą Górę Grosza. Konkurs na  najoryginalniejszą klasową skarbonkę wygrała klasa III.  Dodatkowo u dniu zakończenia akcji ogłoszono konkurs: „Zgadnij, ile waży nasza Góra Grosza?”. Najbliżej w swoim typowaniu była Patrycja z kl. V. Zwycięzcom gratulujemy!

• Festiwal piosenki

• 10 kwietnia uczennica klasy II - Ninka wzięła udział w jubileuszowym XX Festiwalu Piosenki Rozmaitej zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. Obrońców Ojczyzny w Nowym Miszewie. Organizatorzy zadbali o wspaniałą atmosferę i dobrą zabawę.

Ninka zdobyła I miejsce w kategorii "SOLIŚCI I-III".

OGROMNE GRATULACJE DLA NASZEJ WOKALISTKI!

Edyta Brzezińska