• Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

• 22 września 2023 roku uczniowie klas I-III odbyli wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pod opieką swoich wychowawców: pani L. Figurskiej, pani E. Brzezińskiej i pani A. Brzozy. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Zwiedzanie wraz z przewodnikami rozpoczęliśmy od gry terenowej „W zagrodzie, chałupie i dworze. Tajemnice wiejskiej architektury”. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „Słodycze, wosk, leki” oraz „Gry i zabawy naszych dziadków”. Dużo emocji wzbudziła przejażdżka wozem zaprzężonym w dwa konie. Dzieci po drodze oglądały stare chałupy, wiatraki, pasące się konie, krowy i kozy oraz  „miejscowe” bociany. W dużych salach ekspozycyjnych obejrzeliśmy kolekcję rzeźby ludowej i powozów. Zwiedziliśmy dworek szlachecki, karczmę chłopską i zabytkowy kościół. Na koniec pobytu w Skansenie był czas na wspólny posiłek, zakup pamiątek i zabawę.

Wyjazd częściowo finansowany z Programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego.

Agnieszka Brzoza

• Akcja zbierania TALENCIAKÓW

• Mili Rodzice!

Ruszyła 2 edycja Lidla „Szkoły Pełne Talentów”. W sieci pojawiły się już nowe spoty reklamowe z udziałem Anny i Roberta Lewandowskich, które promują akcję mającą na celu dodatkowe zaopatrzenie polskich szkół.

Lidl Polska zaprosił do udziału w akcji „Szkoły Pełne Talentów” wszystkie szkoły w Polsce, a tym samym Szkołę Podstawową w Podgórzu. Zasady akcji są proste: od 01 września 2023r. do 05 listopada 2023r. klienci sklepów Lidl Polska będą otrzymywać Talenciaki – specjalne vouchery. Na stronie lidl.pl/szkoly klienci mogą przekazać je naszej szkole, co już właśnie czynią. Placówka sama zdecyduje, na co zostaną wymienione zebrane Talenciaki. Nagród są dziesiątki: zaczynając od piłek, a kończąc na zaawansowanym sprzęcie multimedialnym. Dzięki temu nasza szkoła może wybrać to, czego najbardziej potrzebuje. Kolejny projekt Lidl Polska ma odmienić na lepsze nie tylko warunki, w których uczą się miliony polskich dzieci, ale przede wszystkim ich przyszłość.

Wystarczy wydać 50 zł i kupić przynajmniej jeden owoc lub warzywo,

aby zdobyć Talenciaka.

JAK PRZEKAZAĆ TALENCIAKA NASZEJ SZKOLE? Na dwa sposoby:

• można wrzucić TALENCIAKA do specjalnego pudełka w szkole
            • zeskanować kod QR z TALENCIAKA lub wpisać kod ręcznie

Dzięki Państwa zaangażowaniu w akcję z zebranych do tej pory 1445 TALENCIKÓW wymieniliśmy już 900 voucherów na 10 piłek do gry w piłkę nożną. Czekamy już na przyjazd nagrody do naszej szkoły.

Liczymy na Państwa wsparcie

Agnieszka Brzoza i Beata Ostrowska

• Zbiórka baterii

• Informujemy, że nasza szkoła uczestniczy w programie zbiórki baterii REBA, która polega na przynoszeniu do szkoły zużytych baterii i wrzucaniu ich do odpowiednich pojemników znajdujących się na korytarzach .  Do pojemników nie powinny być wrzucane ogniwa uszkodzone lub „napuchnięte” ani  akumulatory litowo-jonowe. Przed umieszczeniem baterii w pudełku nie powinno się ich  łamać, kruszyć, otwierać.

• Narodowe Czytanie  w Szkole Podstawowej w Podgórzu
          • Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Podgórzu

• 12 września 2023 r. nasza szkoła po raz kolejny włączyła się aktywnie w coroczną akcję Narodowego Czytania. Ta zapoczątkowana w 2012 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a następnie kontynuowana przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę  akcja społeczna propaguje znajomość literatury narodowej i polega na  publicznym odczytywaniu  obszernych fragmentów dzieł. W tym roku, podczas 12 odsłony  wspólnie  czytano fragmenty powieści Elizy Orzeszkowe „Nad Niemnem”, utworu, który porusza tematykę Powstania Styczniowego.

Tego dnia część lekcji w klasach III-VIII poświęcono na odczytanie przez nauczycieli fragmentów powieści. Akcję szkolną zorganizowano tak, by po jej zakończeniu uczniowie zostali zapoznani z fragmentem dzieła - „Legendą o Janie i Cecylii”.

W kolejnych salach, na różnych przedmiotach, od języka polskiego począwszy, a na wychowaniu fizycznym skończywszy, rozbrzmiewały słowa powieści.

Uczniowie zostali też zapoznani z celem akcji i jej historią. Obejrzeli także gazetkę tematyczna poświęconą wydarzeniu.

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Podgórzu  było wyjątkową okazją, by zapoznać się z fragmentem twórczości  Elizy Orzeszkowej . W ten sposób uczczono również 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Beata Ostrowska

• Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

• Dnia 4 września 2023 r. o godzinie 9.00 nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2023/2024. W tym roku uroczyste rozpoczęcie uświetnili montażem słowno–muzycznym uczniowie klasy trzeciej wspólnie z wychowawczynią panią Agnieszką Brzozą. Oficjalną część rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Zaraz potem przystąpiono do części artystycznej, gdzie uczniowie uczcili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W swoim wystąpieniu oprócz treści historycznych i patriotycznych trzecioklasiści nie tylko pożegnali wakacje ale również powitali rozpoczynający się nowy rok szkolny.

Po części artystycznej głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Iwona Sobótko, która ciepło i serdecznie powitała całą społeczność szkolną, szczególnie zaś tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim uczniom, aby nowy rok szkolny był pełen sukcesów, ciekawych wyzwań edukacyjnych oraz rozwijających doświadczeń. W dalszej części przekazała bieżące informacje związane z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Po uroczystej inauguracji uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

Agnieszka Brzoza

• Rozpoczęcie roku szkolnego - kurs autobusu

Kurs autobusu szkolnego

dla uczniów Szkoły Podstawowej w Podgórzu