Zapraszamy na biegi
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniach 22-23 października 2024 uczniowie z klas IV – VI wzięli udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Zamku w Chęcinach, imponującej fortecy pochodzącej z przełomu XIII i XIV wieku. Przewodnik przybliżył nam dzieje zamku i zabrał nas na wieżę zamkową, z której rozciągał się malowniczy widok na okolicę. Następnie udaliśmy się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, gdzie eksponaty przyciągają uwagę nie tylko swoją różnorodnością, ale i bogactwem kolorów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć rzadkie minerały, skamieniałości sprzed milionów lat oraz piękne kamienie szlachetne.
Po intensywnym dniu pełnym nowych informacji i wrażeń dotarliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie czekała na nas ciepła obiadokolacja.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania i wykwaterowania, a następnie wyruszyliśmy na Święty Krzyż, jedno z najbardziej znanych miejsc w Górach Świętokrzyskich. Po dotarciu na szczyt Łysej Góry udaliśmy się do Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłą ekspozycję przyrodniczą, która jest spektaklem uzupełniających się efektów światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia i modele. Następnie zwiedziliśmy słynny klasztor, który jest miejscem o ogromnym znaczeniu historycznym i duchowym. Przewodnik opowiedział nam historię klasztoru oraz relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które od wieków przyciągają pielgrzymów z całego kraju. Po zwiedzaniu klasztoru udaliśmy się do Parku Legend w Nowej Słupi. To interaktywne miejsce, które w nowoczesny sposób przedstawia lokalne legendy i opowieści. Na zakończenie drugiego dnia zjedliśmy obiad, a potem wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Wycieczka okazała się fantastycznym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę, poznać wyjątkowe miejsca i spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek.
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie została dofinansowana z ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą „Podróże z klasą”.
Monika Górka
Uroczystości Dnia Edukacji Narodowej – Święto Polskich Nauczycieli i Pracowników Oświaty
Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony co roku 14 października, to szczególna okazja do wyrażenia wdzięczności nauczycielom, pedagogom oraz pracownikom oświaty, którzy na co dzień dbają o rozwój i wychowanie młodego pokolenia.
Upamiętniając to ważne dla edukacji święto w Szkole Podstawowej w Podgórzu odbyła się akademia przygotowana przez uczniów z klasy IV i V. Scenariusz przedstawienia został stworzony przez wychowawcę tych klas, a jego tematem było przedstawienie roli nauczyciela oraz humorystyczne spojrzenie na codzienne życie szkolne.
Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia i krótkiej przemowy, w której uczniowie podziękowali nauczycielom za ich codzienny trud i zaangażowanie. Następnie na scenę weszli młodsi uczniowie, którzy zaprezentowali humorystyczny występ, przedstawiający „typowy dzień z życia nauczyciela”. W scenkach nie zabrakło żartobliwych momentów, takich jak „zapomniane zadanie domowe” czy „uczniowie spóźnieni na lekcje”. Występy wywoływały uśmiech i radość na twarzach widzów, którzy z rozbawieniem śledzili znajome szkolne sytuacje. Dopełnieniem całości przedstawienia był występ chóru szkolnego, który zaśpiewał kilka piosenek o tematyce szkolnej. Muzyka i wspólne śpiewanie stworzyły radosny klimat i dały okazję do chwili odprężenia.
M. Górka, M. Szczurowski
Bicie Rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej w Szkole Podstawowej w Podgórzu
16 października 2024r. obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej właśnie okazji organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Głównym celem jest rozpropagowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy oraz nauka poprawnego wykonywania elementów resuscytacji - 30 uciśnięć klatki piersiowej.
Podczas ćwiczeń omawiany był krok po kroku, jak poprawnie wykonać resuscytację krążeniowo oddechową. Każdy uczestnik miał możliwość przećwiczenia i nauczenia się poprawnego wykonywania po 30 uciśnięć klatki piersiowej na fantomie przez pół godziny. W naszej szkole w akcję zaangażowało się 60 uczniów, 9 nauczycieli oraz pani pielęgniarka, którzy wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową. Mamy nadzieję, że Rekord Polski w jednoczesnej próbie udzielania pierwszej pomocy został pobity, a my mamy w tym swój udział.
Serdeczne podziękowania za wszelką pomoc podczas bicia rekordu składamy pani dyrektor, pani pielęgniarce oraz zaangażowanym nauczycielom. Największe brawa należą się jednak uczestniczącym w akcji uczniom z klas I - VIII.
W tym roku w naszej szkole akcję zorganizowali A. Brzoza, E. Brzezińska , R. Dutkiewicz.
PODRÓŻE Z KLASĄ
W dniach 1-2 października, uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wzięli udział w dwudniowej wycieczce w ramach programu Podróże z klasą, która dofinansowana została przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.Pierwszego dnia wybraliśmy się do Płocka, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Diecezjalne w Płocku, kształtowaliśmy wrażliwość estetyczną poprzez odbiór sztuki filmowej w kinie NoveKino Przedwiośnie, a także uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych polegających na samodzielnym wykonaniu pizzy. Była naprawdę pyszna...Drugiego dnia uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej Chopinowscy dendrolodzy oraz zwiedzaliśmy Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Następnie udaliśmy się na obiad do pobliskiej restauracji.Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.Wycieczka ta, była wspaniałą okazją do bliższego poznania naszego regionu oraz atrakcji turystycznych znajdujących się w okolicy.
Edyta Brzezińska
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄKŚwiatowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest corocznie 15 października. Został on ustanowiony jako globalna akcja edukacyjna na temat mycia rąk.W tym dniu uczniowie klas I-III spotkali się, aby bawić się i eksperymentować. Dowiedzieli się kiedy i w jakim celu myjemy ręce, a także poznali właściwości mydła.Pamiętajmy ! Mycie rąk to tania i prosta metoda ochrony zdrowia.
Edyta Brzezińska
DZIEŃ DRZEWA
Czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie życie na Ziemi bez pięknych i tak bardzo potrzebnych nam drzew? Bardzo trudno sobie to wyobrazić, ponieważ drzewa pełnią niezmiernie ważną rolę. Najskuteczniej produkują one tlen w atmosferze, oczyszczają powietrze, chronią przed słońcem w upalny dzień, dają smaczne owoce, a także są wykorzystywane do produkcji mebli i budowy domów.Uczniowie naszej szkoły znają te wszystkie ważne funkcje, szanują drzewa i uwielbiają spędzać czas w ich otoczeniu.10 października obchodzimy Dzień Drzewa - w tym dniu wybraliśmy się do lasu, aby skorzystać z drzewoterapii, nazywanej również sylwoterapią. Przebywanie wśród drzew uspokaja wewnętrznie, wspomaga koncentrację i kreatywność.Nie mogliśmy również przejść obojętnie obok pięknych darów jesieni, które udało się znaleźć uczniom podczas spaceru po lesie.
Edyta Brzezińska
Agnieszka Brzoza
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2024
20 września 2024 roku uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawcami wyruszyli w teren, aby dokonać wielkich porządków. Sprzątanie Świata to wspaniała okazji, aby zadbać o czystość naszej planety. Tego dnia mogliśmy pomóc naszej planecie zbierając śmieci w okolicy naszej szkoły. Po ciężkiej pracy, dla wszystkich czekał pyszny poczęstunek ufundowany przez Pana Wójta Albina Dynarka, w którego przygotowaniu pomogły niezastąpione Mamy. Ważnym elementem tego dnia były również zajęcia o tematyce ekologicznej poprowadzone przez nauczycielkę biologii Panią Elżbietę Witkowską.
Dziękujemy za pomoc w dbaniu o planetę!
Edyta Brzezińska
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie