• Wykaz innowacji pedagogicznych

• 25.09.2023 19:40
      • Wykaz innowacji pedagogicznych w Szkole Podstawowej w Podgórzu

• Innowacja programowo-metodyczna: „Słówko tygodnia” autorstwa Irmina Żarska

Osoba wprowadzająca: Beata Ostrowska.

Adresaci innowacji: uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej w Podgórzu

Innowacja obejmuje obowiązkowe lekcje języka polskiego. Czas realizacji innowacji: 25.09.2023.- 20.06.2024. Innowacja Słówko tygodnia jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się trudności związane z rozumieniem wypowiedzi czytanych i pisanych oraz brak różnorodności semantycznej komunikatów uczniów. Cele główne innowacji: wzbogacanie słownictwa uczniów, zachęcanie i motywowanie ich do uczenia się zagadnień z zakresu języka polskiego, ale również uatrakcyjnienie lekcji języka polskiego, pogłębianie zainteresowania przedmiotem, zwiększanie sprawności w zakresie słuchania i czytania ze zrozumieniem, rozwijanie aktywności uczniów w zakresie wykorzystywania trudnych słów oraz wykorzystywanie przez uczniów nowych słów w mowie i piśmie. Innowacja „Słówko tygodnia” polega na cotygodniowe wprowadzanie „słówka tygodnia” ( np. obligatoryjny, tudzież, obiektywny, bynajmniej, infantylny) i organizowanie różnych aktywności z nim związanych (używanie w mowie, piśmie, sprawdzenie znajomości znaczenia).

Innowacja programowo-metodyczna „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE” – Międzynarodowy projekt edukacyjny autorstwa Beaty Grzeszczuk-Nędzy

Osoba wprowadzająca: Agnieszka Brzoza

Uczestnicy: chętni uczniowie klas I-III

Termin realizacji: 11 września 2023 do 11 maja 2024 roku.

Innowacja opiera się na prowadzeniu twórczych i niekonwencjonalnych działań plastycznych wspierających ogólny rozwój i kreatywność oraz postawy proekologiczne na kole artystyczno – plastycznym. Cele innowacji: zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki w toku zabawy i eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami  plastycznymi; wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz  kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne; poznawanie, eksperymentowanie i stosowanie różnych technik plastycznych oraz zmiana stylu edukacji plastycznej z odtwórczego w twórczy.

Innowacja programowo-metodyczna „Wspólnie mocniejsi - uczymy się przez integrację”

Ogólnopolski projekt edukacyjny, który skupia się na rozwijaniu umiejętności społecznych

autorstwa Bartosza Jarzynki

Osoba wprowadzająca: Agnieszka Brzoza

Uczestnicy: uczniowie klasy III

Termin realizacji: od 01 października 2023 do 30 maja 2024 roku.

Projekt edukacyjny "Wspólnie mocniejsi - uczymy się przez integrację" ma na celu poprawienie relacji między uczniami w klasie oraz rozwijanie ich umiejętności i wiedzy w różnych dziedzinach poprzez wspólną integrację. Projekt został stworzony z myślą o tym, aby uczyć dzieci współpracy. To niezwykła inicjatywa, która skupia się na rozwijaniu umiejętności społecznych. Cele tego projektu to: integracja zespołu klasowego, rozwijanie pasji, umiejętności oraz promowanie nauki i wrażliwości na różnice między ludźmi. Projekt skupia się na tematach takich jak: bajkowy świat, kreatywność, ekologia, biznes, integracja, sport. Innowacja będzie realizowana na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej.