• Bicie Rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej w Szkole Podstawowej w Podgórzu

     •           16 października obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej właśnie okazji w tym dniu od godziny 12.00 do godziny 12.30 organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób . Głównym celem akcji jest rozpropagowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy oraz nauka poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechów ratowniczych. 

                 W tym roku akcję po raz trzeci w naszej szkole zorganizowała pani Agnieszka Brzoza oraz Szkolne Koło Wolontariatu z opiekunką panią Beatą Ostrowską.

                Podczas ćwiczeń omawiano krok po kroku, jak poprawnie wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową. Uczniowie oraz instruktorzy zmieniając się przy fantomach powtarzali najważniejsze szczegóły. Każdy uczestnik miał możliwość przećwiczenia i nauczenia się poprawnego wykonywania uciśnięć klatki piersiowej oraz wdechów ratowniczych.

              W naszej szkole w akcję zaangażowali się uczniowie klas III - VIII (57 osób) oraz 5 instruktorów. Resuscytację wykonywali oni  na 9 fantomach przez 0,5 godziny.

                  Mamy nadzieję, że Rekord Polski w jednoczesnej próbie udzielania pierwszej pomocy został pobity, a my mamy w tym swój udział.

              Serdeczne podziękowania za wszelką pomoc podczas bicia rekordu składamy pani pielęgniarce Małgorzacie Brodalce, Samorządowi Uczniowskiemu wraz z opiekunem - Moniką Górką oraz zaangażowanym nauczycielom: Rafałowi Dutkiewiczowi, Annie Sadkowskiej, Markowi Szczurowskiemu, Lidii Figurskiej, Barbarze Imbir.

      Największe brawa należą się jednak jak zawsze uczestniczącym w akcji uczniom z klas III - VIII.

      A.B i B.O.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     •        14 października 2019 świętowaliśmy  w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie uczęszczający na zajęcia chóru szkolnego przygotowali montaż słowno- muzyczny, który był okraszony wywiadem przeprowadzonym z najmłodszymi dziećmi na temat pracy nauczyciela.  Było wesoło. Wszyscy pracownicy szkoły usłyszeli  moc ciepłych słów na temat swojej pracy. Otrzymali także kwiaty samodzielnie wykonane przez uczniów. Motywem przewodnim uroczystości stał się fragment piosenki: …Wszystkiego najlepszego, radości, szczęścia moc…”

            W drugiej części spotkania głos zabrała pani dyrektor - Iwona Sobótko, która  wręczyła nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz promowanie wśród uczniów pięknych postaw i wartości. Życzyła także dalszych sukcesów zawodowych.

            O tym szczególnym dniu pamiętał również Samorząd Uczniowski, który skrupulatnie przeanalizował zasługi całej Rady Pedagogicznej oraz pracowników szkoły i przygotował  adekwatne do osiągnięć medale z dedykacjami.  Do życzeń dołączyła również Rada Rodziców.

           W ostatniej części spotkania uroczyste ślubowanie złożył nowo wybrany  Samorząd Uczniowski.

          Był to bardzo przyjemny dzień: trochę poważnie, trochę śmiesznie.  Słodkości nie brakowało. Uczniowie częstowali babeczkami, a w pokoju nauczycielskim pojawił się duży, przepyszny tort.

           Założenia niektórych osób dotyczące odchudzania spełzły na niczym. Pojawiły się dodatkowe porcje….

      A.S.

     • Spotkanie z policjantem

     • 9 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z dzielnicowymi: Zbigniewem Wiśniewskim i Piotrem Sylwestrzakiem. Tematem spotkania była  bezpieczna droga do szkoły. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci otrzymały od policjantów  wiele cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedstawili on także zagrożenia, na jakie narażeni są piesi i rowerzyści, przypomnieli o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym w warunkach  niedostatecznej widoczności.  Spotkanie to było bardzo ciekawe. Uczniowie mieli możliwość zadawania  pytań dzielnicowym. Mimo, że widok policjanta budzi respekt, nasi uczniowie nie czuli strachu i dość aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

      A.S.

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     •          Szkoła Podstawowa w Podgórzu już po raz kolejny przystąpiła do bezpłatnej akcji edukacyjnej prowadzonej w tym samym w dniu w szkołach na całym świecie (na stronie organizatora podano, że w tym roku do akcji zgłosiły się już 5862 szkoły!).

                  Akcja ŚDTM była wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw były przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia” oraz „Matematyczne spacery”. Potem 4 października 2019 nastąpiło sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. 2 uczniów z klasy IV i 3 uczniów z klasy V wyłonionych w klasowych eliminacjach zostało egzaminatorami. Sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia swoich starszych kolegów oraz osób dorosłych.

                 Po podsumowaniu akcji okazało się, że 47 osób pomyślnie zdało egzamin. Kolejna szansa na zdobycie certyfikatu już za rok.

      M.G.

    • Dzień Języków Obcych
     • Dzień Języków Obcych

     •         26 września świętowaliśmy  w naszej szkole  Dzień  Języków Obcych. Uczniowie klas VI, VII i VIII przygotowali z tej okazji plakaty promujące ten dzień oraz naukę języków obcych. Plakaty zostały wywieszone na drzwiach poszczególnych sal lekcyjnych tak, aby wszyscy mogli je obejrzeć  oraz przeczytać różne ciekawostki dotyczące nauki języków obcych.

            Nauczyciel języka niemieckiego  - Pani Anna Borówka przeprowadziła w klasie ósmej quiz z wiedzy o językach obcych. Uczniowie najstarszej klasy zostali podzieleni na grupy , które rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:

      • Osiem pytań zakodowanych kodami QR. Jedna osoba z grupy posiadała smartphona  z aplikacją do odczytywania kodów QR, skanowała je z tablicy, po czym w telefonie pojawiały się pytania. Uczniowie nanosili odpowiedzi na karty odpowiedzi.
      • Zapisanie  w językach: angielskim i niemieckim następujących słów: mama, dom, cześć, nauczyciel, samochód.
      • Zapisanie dwóch słów  cyrylicą.
      • Udzielenie odpowiedzi na 7 pytań dotyczących krajów niemieckojęzycznych.
      • Jaki to język? Uczniowie słuchali krótkich rozmów w różnych  językach. Ich zadaniem było wskazać, w jakim języku pojawił się dany tekst. Za każdą prawidłową odpowiedź uczniowie otrzymywali punkty.

      Grupy dobrze poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami.

       

      Taka forma świętowania bardzo się wszystkim podobała.

       

      A.B.

     • I Interaktywny Turniej Wiedzy o Powiecie Płockim i Ziemi Płockiej

     • 23 września 2019 r. w Teatrze Dramatycznym im Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbył się I Interaktywny Turniej Wiedzy o Powiecie Płockim i Ziemi Płockiej, w którym uczestniczyli: Krystian Kubacki (klasa V), Paweł Racki (klasa VII) oraz Dominik Gozdur  (klasaVI). Przygotowania uczniów do Turnieju monitorowała pani Małgorzata Pikalska.

      Nasi uczniowie zajęli 9 miejsce na 16 rywalizujących drużyn. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane z historią, geografią, atrakcjami powiatu i Ziemi Płockiej. W sumie pytań było 21. Na odpowiedź uczniowie mieli 30 sekund. Liczył się czas... Za każdy błąd drużyna traciła punkty.

      Podczas tego spotkania panowała miła, ciepła atmosfera. Klimat teatru też dodawał powagi całemu wydarzeniu. Taka forma rywalizacji  bardzo podobała się uczniom.

                                                                                       

      M.P.

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019

     •             W ramach akcji Sprzątanie Świata, uczniowie naszej szkoły włączyli się w różnorodne działania związane z tym wydarzeniem. Należały do nich:

      • wystawa prac plastycznych ,,Nie śmieć”,
      • sprzątanie trasy biegów,
      • zajęcia terenowe ,,zwiad ekologiczny”,
      • pogadanki na lekcjach biologii i zajęciach z wychowawcą,
      • gra ekologiczna ,,Segreguj odpady”.

      Całość monitorowała pani Małgorzata Jóźwiak.

        M.J.