• Czym się kierować wybierając szkołę?

     •   W tym roku nie było możliwości przeprowadzenia w naszej gminie  GALERII SZKÓŁ, gdzie moglibyście zapoznać się z ofertą edukacyjną skierowana do Was. Dlatego  zachęcam abyście zdalnie odwiedzili  szkoły poprzez ich strony internetowe. Szukajcie zakładki REKRUTACJA. Niektóre szkoły już podaja zasady rekrutacji i terminy.

      Wybór szkoły

      Być może jest to pierwsza samodzielna i trudna decyzja, jaką musisz podjąć.  Jaką szkołę mam wybrać: liceum czy technikum a może szkoła branżowa? Co powiedzą rodzice/znajomi? Czym mam się kierować przy wyborze nowej szkoły? To pytania, jakie mogą Ci towarzyszyć przy podejmowaniu decyzji, która nie zawsze jest prosta. Szkoła ponadpodstawowa  to miejsce, w którym będziesz się przygotowywał/a do dalszego kształcenia. Warto, więc się zastanowić, jakie masz plany na przyszłość?!??!

      Na co mam zwrócić uwagę wybierając szkołę?

      • Już wiem, co chcę robić w przyszłości

      Jeśli masz już sprecyzowane plany na przyszłość to warto na początek dowiedzieć się, jakie przedmioty będą brane pod uwagę przez uczelnie. Możesz wówczas wybrać szkołę, w której są profilowane klasy, które w odpowiedni sposób przygotują Cię do zdawania matury.  Interesują Cię studia medyczne? Poszukaj szkoły, w której jest profil biologiczno-chemiczny.  Lubisz majsterkować i naprawiać różne rzeczy? Przejrzyj ofertę Zasadniczych Szkół Zawodowych i Techników.

      • Nie wiem jeszcze, czym chcę się zajmować w przyszłości

      Będąc młodą osobą, ciężko jest ostatecznie zadecydować, co chce się robić w życiu. Pamiętaj, że jeśli nie wiesz, kim chcesz zostać i tak możesz sprawdzić, do czego masz predyspozycje, co lubisz robić i w czym czujesz się dobrze.  Ważne, żebyś zastanowił/a się, jakich przedmiotów chętnie się uczysz i czym się interesujesz. Być może Twoje pasje i hobby ułatwią Ci podjęcie decyzji związanej z wyborem szkoły.

      Kto może mi pomóc?

      Wiele młodych osób sugeruje się opinią znajomych, szuka porady u rodziców, nauczycieli, doradcy zawodowego. Warto jest porozmawiać z kimś na ten temat i rozważyć ich opinię. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję warto podjąć samodzielnie bo to przecież Ty będziesz się uczył/ła w tej szkole.

      Pamiętajcie o czynnikach, które decydują o wyborze dalszej szkoły, dzieli się na:

      1.Czynniki wewnętrzne, wśród nich wymienia się:

      • zainteresowania,
      • umiejętności i zdolności,
      • predyspozycje zawodowe,
      • temperament,
      • charakter,
      • wartości,
      • stan zdrowia.

      2.  Czynniki zewnętrzne to:

      • warunki finansowe,
      • odległość pomiędzy domem a szkołą,
      • rówieśnicy,
      • poznanie specyfiki zawodów i ścieżek kształcenia,
      • zapotrzebowanie  rynku pracy.

      Ewa Nowak – doradca zawodowy

     • DZIEŃ ZIEMI

     • NAZWA: PANDKA RUDA
      GDZIE ŻYJĄ?: ZAMIESZKUJE WSCHODNIE  HIMALAJE  I NEPAL
      WIELKOŚĆ: TROCHĘ WIĘKSZA OD DOMOWEGO KOTA
      POWÓD ZAGROŻENIA WYGINIĘCIEM: KŁUSOWNICTWO
      LICZBA: MNIEJ NIŻ 10 TYSIĘCY

      NAZWA: TYGRYS SUMATRZAŃSKI

      GDZIE ŻYJE?: INDONEZYJSKA WYSPA SUMATRA
      POWÓD ZAGROŻENIA WYGINIĘCIEM: WYLESIENIE I WZRASTAJĄCA LICZBA KŁUSOWNIKÓW
      LICZBA: MNIEJ NIŻ 400

      NAZWA: NOSOROŻEC CZARNY

      GDZIE ŻYJĄ?: ZAMIESZKUJĄ NAMBIE I WYBRZEŻA WSCHODNIEJ AFRYKI

      POWÓD ZAGROŻENIA WYGINIĘCIEM: KŁUSOWNICTWO

      LICZBA: OKOŁO 5 TYSIĘCY

      Co robić, żeby uratować te zwierzęta?

       Przede wszystkim – nie ignoruj głosów naukowców i aktywistów z całego świata. Czytaj wiarygodne źródła, edukuj się, przyswajaj wiedzę. Angażuj się w ruchy społeczne i wymagaj od firm i polityków decyzji, które mają realny wpływ na naszą planetę. Wybieraj produkty marek, które wkładają wysiłek w redukcję gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

      Po drugie – zacznij od siebie! Samo ograniczenie spożycia mięsa, bardziej odpowiedzialne podejście do kupna nowych ubrań czy podróżowania ma wielki wpływ na przyszłość, bo branże produkcji mięsnej, mody oraz turystyczna należą do znaczących emitentów CO2 do atmosfery. 

      Na stronie www.noizz.pl i platformie www.arka20.pl znajdziesz informacje na temat zmian klimatycznych, zagrożonych gatunków zwierząt oraz porady, jak wprowadzić ekologiczne zmiany w życie. Wciąż mamy szanse, by ocalić zagrożone gatunki i powstrzymać dalsze zmiany klimatyczne na Ziemi.

       

      W ramach obchodów Dnia Ziemi
      Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w konkursie

       

      "Ze starego coś nowego"

       

      Celem konkursu jest wykonanie przedmiotu codzienne użytku z czegoś, co mieliśmy zamiar wyrzucić. Pracę należy sfotografować oraz dołączyć do niej opis
      - co wykorzystano i do czego służy otrzymana rzecz.

       

      Kryteria oceny prac:

      - staranność wykonania pracy

      - zgodność z tematem

      - pomysłowość

       

      Prace należy przesłać do Pani Moniki Górki na adres

      mgorka@sppodgorze.pl

      do dnia 30 kwietnia 2020.

      Rozstrzygnięcia konkursu dokona specjalnie powołana Komisja.
      Przewidziano nagrody dla zwycięzców.

       

      Zachęcamy do udziału

      Samorząd Uczniowski

       

     • Ogólnopolska akcja „ KARTKA DLA MEDYKA!!!”

     • Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu  mimo wszystkich przeciwności nie przestali działać. Akcje wolontariackie przejęły jedynie formę zadań zdalnych. Ostatnio wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „ KARTKA DLA MEDYKA!!!”
      Ta edukacyjna akcja polegała na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. Dzieła stworzone przez uczniów były wyrazem wdzięczności za trudną pracę lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w tych ciężkich dla wszystkich czasach.

      Wszystkim, którzy czynnie włączyli się w akcję, składam serdeczne podziękowania.

      Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Beata Ostrowska

     • WESOŁYCH ŚWIĄT

     •  

      Niech Święta Zmartwychwstania Pańskiego przyniosą Wam zdrowie,
      szczęście i nadzieję na lepsze jutro.
      W ten szczególny, trudny czas bądźmy razem myślami.
      Wspierajmy się.

       

      Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Pracownicy
      Szkoły Podstawowej w Podgórzu

      Autorem pracy plastycznej jest uczeń klasy III SP w Podgórzu
     • Drodzy Rodzice i Uczniowie

     • 9 kwietnia rozpoczyna się WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA i będzie ona trwała do dnia 14 kwietnia 2020.

      Oznacza to, że od jutra (czwartek 9 kwietnia) do wtorku - 14 kwietnia nie będą prowadzone zajęcia w ramach nauczania zdalnego.

     • „Maraton Pisania Listów” w Szkole Podstawowej w Podgórzu

     • Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym się co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka tj.10 grudnia. Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa.

       W tym roku Maraton Pisania Listów odbył  się już po raz dziewiętnasty , a nasza szkoła przystąpiła do niego po raz drugi. Akcja patronowana przez Amnesty International odbyła się  w terminie 29 XI – 15 XII 2019. Nasi uczniowie  zachęceni przez Szkolne Koło Wolontariatu wystąpili w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane.

      Celem Maratonu było wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (emaili, faxów, sms) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka.  W naszej szkole napisaliśmy  i wysyłamy łącznie 65 listów w obronie młodych ludzi, których podstawowe prawa człowieka są naruszane. Naszych uczniów szczególnie wzruszyły historie trojga bohaterów:  Magai Matiop Ngong, 17-latka przebywającego w celi śmierci w Sudanie (20 listów), Nigeryjczyka Nasu Abdulaziz (5 listów) oraz skazanego  na karę 8 lat więzienia za rzekomy handel narkotykami 17 letniego Emila Ostrowko z Białorusi (40 listów). Listy, po wcześniejszym zapoznaniu się z profilami całej dziesiątki, w obronie której w tym roku zorganizowana Maratom, pisali uczniowie klas V-VIII. Znaczki sfinansował włączający się w akcję Samorząd Uczniowski. Całość wydarzenia uzupełniały gazetka informacyjna SKW oraz plakaty rozklejone na terenie szkoły.

      Cieszymy się ,że mogliśmy wziąć udział w tym najbardziej znanym w Polsce wydarzenie angażującym tak dużą liczbę osób, że mogliśmy działać razem ramię w ramię z obrońcami praw człowieka, walczyć z niesprawiedliwością i przyczynić się do budowania  bardziej sprawiedliwego świat.

      B.O.

     • Gminny Ostatkowy Bal Karnawałowy 2020

     • We wtorek 25 lutego , w ostatki Wójt Gminy Mała Wieś oraz Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi zaprosili  wszystkie dzieci z terenu gminy na wesołą przygodę z muzyką i zabawą podczas Gminnego Ostatkowego Balu Karnawałowego.  Frekwencja dopisała, podobnie jak i wesołe nastroje przybyłych. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zgodnie ze staropolską gościnnością poczęstowali zaproszonych darmowymi słodyczami, watą cukrową , popcornem i napojami. Do tańca przygrywał Dj. Przemas, a zabawy animacyjne przeprowadzały niezawodne panie z MultiOsady. Jak przystało  na prawdziwy bal, nie zabrakło przebrań . Zostały one ocenione podczas konkursu na najciekawszy kostium.  Jako że karnawał to  czas zabawy i tańca, wszyscy bawili się znakomicie. Spotkanie było też okazją do integracji uczniów  ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Mała Wieś .

      W imieniu uczestników ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy wspaniałej imprezy.

       B.O.

     • WOŚP 2020

     • 12 stycznie 2020 roku odbył się tegoroczny Finał WOŚP zbiórki publicznej organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku organizatorzy i działacze postanowili zadbać o podwyższenie  standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

      Tradycyjnie nasza szkoła również włączyła się aktywnie w akcję. Kilku wolontariuszy SKW kwestowało tego dnia z puszkami. Podjęliśmy się także innych działań w celu zdobycia pieniędzy na WOŚP. Szkolne Koło Wolontariatu wspólnie z Samorządem Uczniowskim zorganizowało kawiarenkę i „Kiermasz prosto z szuflady”. W szkolne akcje zaangażowali  się wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP, zasady wolontariatu lub chęć pomocy innym.

      Podsumowując– udało nam się pobić ubiegłoroczną zbiórkę- znów padł rekord naszej szkoły!

      Zebraliśmy łącznie 4.211.34 zł.

      B.O.