• SPOTKANIE Z ALPAKAMI
     • SPOTKANIE Z ALPAKAMI

     • W jesienny poranek 20 października przedszkolaki oraz pierwszoklasiści z naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Zagrody w Zakrzewie.

      Miejsce to oczarowało nas – istne Mini Zoo, mieszkają tam nie tylko alpaki, ale również króliki, kozy, konie, kuce, lisy, koty, psy, tchórzofretki i szopy.  Mieliśmy tam co robić !

      Na miejscu przywitali nas wspaniali gospodarze Paula i Olek. Na rozgrzewkę Olek zaproponował dzieciom niesamowitą przejażdżkę beczkowózkami. Następnie podzieliliśmy się na dwa zespoły: „Dzikie dziki” i „Wściekłe jaszczurki”. Każda z grup miała przydzielone zadania: przeciąganie liny, warsztaty z wełną alpak, zajęcia przyrodnicze oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.

      Wizyta zakończyła się przepysznym domowym obiadem. Był to dzień pełen niesamowitych wrażeń i doświadczeń w towarzystwie przeuroczych zwierząt.

      E. S.

    • W naszej szkole ruszyła zbiórka nakrętek.
     • W naszej szkole ruszyła zbiórka nakrętek.

     • Tradycyjnie już , jak co roku ruszyła w naszej szkole zbiórka nakrętek . Gromadzimy wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach ale też  zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli zakrętki mają np. tekturowe uszczelki - usunąć je.

      Nakrętki w plastikowych workach lub reklamówkach dostarczamy do szkoły do Matyldy Wyrębkowskiej  z klasy IV. Szkolne Koło Wolontariatu dostarczy je na miejsce zbiórki.

      WSZYSTKICH ZACHĘCAMY DO ZBIÓRKI PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK !

      Szkolne Koło Wolontariatu.

       

    • Klasa IV to Mistrzowie Klimatu Cartoon Network
     • Klasa IV to Mistrzowie Klimatu Cartoon Network

     • Uczniowie klasy IV stali się Mistrzami Klimatu Cartoon Network , gdyż troszczą się o Ziemię i chcieliby   przyczynić się do jej  zmian na lepsze, dobrze się przy tym bawiąc. Jako Mistrzowie Klimatu poznają ciekawe sposoby na ochronę naszej planety oraz poszerzają swoją wiedzę na temat środowiska naturalnego. Odwiedzając stronę internetową Mistrzów Klimatu Cartoon Network zapoznają się z  mnóstwem fantastycznych treści, filmami, quizami, grami. Raz w tygodniu podczas zajęć z wychowawcą   wspólnie podejmują wyzwania z zakresu ochrony środowiska. Przekonują się przy tym, że małe zmiany w codziennym życiu potrafią zrobić wielką różnicę. Każde ukończone wyzwanie jest umieszczane na ścianie triumfu, dzięki czemu na bieżąco mogą śledzić swój wkład w ochronę planety.

       Czwartoklasiści chcą przekonać innych ,że jeśli wszyscy wprowadzimy w swoim życiu drobne zmiany, wspólnymi siłami dokonamy WIELKIEGO przełomu. I taki jest właśnie cel Mistrzów Klimatu!

      Manifest Mistrzów Klimatu zaś brzmi:

      – DOCENIAMY naszą planetę

      – SŁUCHAMY rówieśników z całego świata

      – PODEJMUJEMY drobne działania

      – DOŁĄCZAMY do codziennych wyzwań

      – DZIELIMY SIĘ wskazówkami ze znajomymi

      – WPROWADZAMY u siebie zmiany, które chcemy widzieć na świecie

      W przeciągu września- października klasa IV podjęła się następujących wyzwań :

      • Dwustronne wydruki - skonfigurowanie drukowania po obu stronach kartki. Dzięki temu zmniejszy się zużycie papieru do drukarki

       

      • Recyklingowe podchody – odszukanie w domu rolek po papierze toaletowym, kartonów po jajkach, szklanych słoików itp. Pozbieranie je i wykorzystanie na lekcjach plastyki, w charakterze materiałów do prac klasowych. Powstały z nich wspaniałe dzieła sztuki- makiety miast i makieta Akademii pana Kleksa

       

      • Fotografowanie natury -Wykonywanie podczas spaceru zdjęć różnych cudów natury i przesyłanie ich swoim znajomym, żeby przypomnieć im, jak piękna jest przyroda.

       

      • Dzielenie się swoją wiedzą - podzielenie się ze znajomymi taką ciekawostką: ziemniaki mają jeden z najwyższych śladów węglowych spośród wszystkich warzyw! Głównie z powodu długiego czasu gotowania. Znacznie mniej energii zużywamy, jeśli przygotujemy je w postaci frytek. W trosce o środowisko warto zatem przerzucić się na frytki (byle z umiarem)!  Przy okazji ustalono, że w tym tygodniu jeden raz zobowiązujemy się zjeść frytki 😊

       

      • Doniczki przyjazne planecie -przygotowanie kreatywnych doniczek ze starych butelek i pojemników na żywność.  Ozdobienie ich według własnego pomysłu i przyniesienie do klasy, by wspólnie z zasadzonymi w niej roślinami stanowiły  oryginalną dekorację.
     • Szkolne Koło Wolontariatu rusza z pomocą małej Zuzi!

     • Szkolne Koło Wolontariatu przystąpiło  do akcji wsparcia Zuzi. która  jest mieszkanka naszej gminy. Od pierwszych chwil swojego życia zmaga się z nieuleczalną, rzadką chorobą genetyczną. Potrzebuje stałej rehabilitacji i specjalnych zajęć z terapeutami. Koszty związane z leczeniem i terapiami są bardzo wysokie, dlatego też rodzina Zuzi potrzebuje wsparcia materialnego. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą
      Od października 2021  w naszej szkole prowadzona jest zbiórka fantów na licytacje dla Zuzi Szulc. Każdy może wesprzeć akcję przynosząc do szkoły książki, zabawki, ubranka, kosmetyki, gry, płyty itp. Zbieramy wszystko, co będzie nadawać się do sprzedaży.  Zebrane fanty przekazujemy mamie Zuzi, która codziennie prowadzi licytacje na Facebooku.. Zbiórką w szkole zajmuje się Gabrysia Gozdur z klasy VII.
      Planujemy tez przeprowadzić w szkole kiermasz uczniowski, z którego dochód także zasili konto fundacji, której Zuzia jest podopieczną.
      Zachęcamy  również rodziców  do odwiedzania strony grupy publicznej Bazarek – na której codziennie odbywają się licytacje dla Zuzi i do dokonywania tam zakupów.

      Czekamy w dalszym ciągu  na pomysły na pomoc Zuzi, a wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy!


                                                                                                                      Szkolne Koło Wolontariatu          

    • Pasowanie na ucznia.
     • Pasowanie na ucznia.

     • Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu  są już pełnoprawnymi uczniami. 14 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.

      Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia pani dyrektor Iwony Sobótko, która przywitała nauczycieli, uczniów, przedszkolaków oraz przybyłych rodziców. Następnie, aby uczcić Dzień Edukacji Narodowej  odczytała list Ministra Edukacji i Nauki skierowany do dyrektorów wszystkich szkół i placówek oświatowych. W krótkim przemówieniu złożyła też wszystkim pracownikom szkoły życzenia i podziękowania za całoroczną pracę.

      Dalsza część spotkania poświęcona została naj młodszym uczniom Szkoły Podstawowej w Podgórzu. Tego dnia bowiem  pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej.

      Uroczystość pasowania poprowadziła wychowawczyni klasy I pani Agnieszka Brzoza, a towarzyszyła jej przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Alicja Grzęda. W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Iwona Sobótko dokonała symbolicznego pasowania każdego pierwszoklasistę na ucznia. Wypowiadała zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Podgórzu"  i dotykała ołówkiem, jak czarodziejską różdżką ich ramion.

      Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego nauczyły się już w szkole. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na zadane pytania. Za każde wykonane zadanie otrzymywały magiczny klucz do wiedzy. Po zakończonej prezentacji przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego potwierdziła, iż wszyscy uczniowie wspaniale zdali „egzamin pierwszoklasisty".

      W tej wyjątkowej chwili pani Dyrektor pogratulowała dzieciom wspaniałego występu. Następnie  wspólnie z wychowawczynią rozdała uczniom pamiątki. Niespodziankę swoim młodszym kolegom sprawili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klasy III, którzy również wręczyli pierwszoklasistom prezenty.

       Kolejnym etapem uroczystości było pasowanie na Czytelnika, którego dokonała p. Małgorzata Tomczak. Uczniowie wykazali się znajomością bajek i odgadły wszystkie przygotowane zagadki.

      Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. 

      Ta uroczystość była też doskonałą okazją do wręczenia nauczycielom oraz pracownikom szkoły nagród Dyrektora i życzenie im   satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela.  

      Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

       

                                                                                                                              A. B.

    • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Podgórzu
     • Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Podgórzu

     • 14 października we wszystkich szkołach w Polsce był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, obchodziliśmy bowiem Dzień Nauczyciela, a właściwie - Dzień Edukacji Narodowej. To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców,  pracowników oświaty i uczniów - słowem Święto Szkoły.

      Dzień ten  jest pamiątką wielkiego wydarzenia.  14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

       Wierni tradycji - 14 października br. -  obchodziliśmy w naszej szkole Dzień  Edukacji Narodowej.  Uroczystość rozpoczęła Dyrektor szkoły Pani Iwona Sobótko, która  powitała wszystkich zgromadzonych. Następnie oddała głos uczniom. Klasa IV i V  pod opieką  Pani Moniki Górki przygotowała program artystyczny składający się z humorystycznych scenek z życia szkoły, a także wiązanki refleksji na temat zawodu nauczyciela. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił chór szkolny prowadzony przez Pan Piotra Jędraszczaka.

      W dalszej części spotkania wyróżniający się pedagodzy i pracownicy administracyjni otrzymali  Nagrody Dyrektora Szkoły.

      Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Samorządu Uczniowskiego. Nie obyło się bez słodkiego upominku, uśmiechów i wyrazów wdzięczności.

      M.G.

    • DZIEŃ UŚMIECHU
     • DZIEŃ UŚMIECHU

     • 4 października 2021r. uczniowie klasy III wraz z wychowawcą przygotowali „Smiles face” dla wszystkich kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Wszystko z powodu Światowego Dnia Uśmiechu, którego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, stworzonej w 1963 roku. Jego dzieło stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli dobrej woli i radości na świecie.

      W naszych klasach, w tym dniu było również bardzo wesoło. Uczniowie młodszych klas, wykonali piękne i uśmiechnięte prace plastyczne, gazetkę oraz uśmiechy dla wszystkich! :) 

      Dziękujemy tym, którzy śmiali się tego dnia od ucha do ucha i zarażali uśmiechem innych. Śmiech to zdrowie! Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu! 

       :) :) :)

      Edyta Leśkiewicz