• E-NAUKOBUS W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PODGÓRZU

     •  „Tramwaj ruszył z całych sił, popadali wszyscy w tył.
      Tramwaj stanął – co za cud, popadali wszyscy w przód”.
      Co powoduje, że dzieje się tak, jak opisuje wierszyk? Dlaczego, jadąc tramwajem, czasem tracimy równowagę  sprawdzili  uczniowie naszej szkoły, którzy 26 kwietnia br. uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach online e-Naukobus opracowanych przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

      Zajęcia zdalne w ramach programu Nauka dla Ciebie powstały w oparciu o badania przeprowadzone przez zespół badawczy programu. Opracowywano model zajęć z wykorzystaniem nowatorskich metod zarządzania uwagą uczestników. Tak prowadzone angażują uczniów, co pozwala im efektywnie poznać i zrozumieć prezentowane zagadnienia.

      Nasza szkoła była jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku  skorzystały z jednego z

      trzech formatów zajęć online.

      Uczniowie wirtualnie spotkali się z edukatorami i razem odkrywali naukę.

      Dzieci z  klas I-III poznali tajniki tego czego nie widać, czyli powietrza. Obserwowali i chętnie wykonywali ciekawe doświadczenia, dowiedzieli się dlaczego  samolot może latać.

      Uczniowie klas IV- VI obserwowali doświadczenia pokazujące zmianę ciśnienia. Wykonali samodzielnie doświadczenie z wykorzystaniem plastikowych butelek i balonów.

      W klasach VII i VIII badane było zjawisko bezwładności. Uczniowie korzystając z

      dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku, wykonali proste doświadczenia i zbadali, czym jest ruch obrotowy oraz moment bezwładności.

      Zajęcia e-Naukobusa na pewno urozmaiciły zdalne nauczanie i zrekompensowały brak jakiegokolwiek szkolnego wyjazdu,  wycieczki.

      M. Jóźwiak

       

     • REKRUTACJA KLASA PIERWSZA

     • Szanowni Rodzice

      w zakładce REKRUTACJA dostępne są " Zasady rekrutacji uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Podgórzu na rok szkolny 2021/2022" wraz z drukami do pobrania.

     • REKRUTACJA ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

     • Szanowni Rodzice

      w zakładce REKRUTACJA dostępne są " Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Podgórzu na rok szkolny 2021/2022" wraz z drukami do pobrania.

     • KOLĘDNICY MISYJNI

     • W dniach 8 i 11 stycznia 2021 r. czworo uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Tomczak i p. Emilii Sałaty wzięło udział w Akcji – „Kolędnicy Misyjni”. Podobnie jak w roku ubiegłym celem była zbiórka pieniędzy na dzieci z krajów misyjnych. Przy zachowaniu wszelkich obostrzeń sanitarnych kolędowaliśmy 8 stycznia w Zakrzewie, zaś 11 stycznia w Rakowie. Mieszkańcy na nasz widok bardzo się ucieszyli i pogratulowali odwagi wyjścia w tym szczególnie trudnym czasie. Krótkie przesłanie z jakim przybyliśmy i zaśpiewana kolęda wywoływała uśmiech, a hojne ofiary złożone na misje potwierdziły, że warto podejmować się czasami niemożliwych zadań. Misja została spełniona – wierzymy, że w ten sposób pomogliśmy dzieciom misyjnym, a mieszkańcom domów, które odwiedziliśmy przynieśliśmy choć trochę nadziei i optymizmu.

     • Pasowanie na czytelnika.

     • 21 stycznia w naszej szkole odbyło się Pasowanie na czytelnika. Dziewięcioro uczniów klasy pierwszej uczestniczyło najpierw w lekcji bibliotecznej, podczas której aktywnie odpowiadali na pytania wykazując się znajomością bohaterów baśni. Uczniowie wysłuchali również Apelu Książki, który wygłosiła wychowawczyni klasy pierwszej p. Lidia Figurska. Następnie bardzo uroczyście złożyli przyrzeczenia i odbyło się pasowanie. Każdy uczeń otrzymał dyplom, zakładkę i książkę w ramach projektu: „Mała książka – wielki człowiek”

      W tym szczególnym dniu pamiętaliśmy również o babciach i dziadkach. Z okazji ich Święta, które nie mogło się odbyć została zorganizowana Akcja: „CZYTAM Z BABCIĄ I DZIADKIEM Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA”. W Akcji wzięli udział wszyscy uczniowie klasy I-III oraz kilka dzieci z grupy przedszkolnej. Zadaniem dzieci było dowiedzieć się jakie książki czytali babcia i dziadek, aby dla nich wypożyczyć książki z biblioteki i razem przeczytać. Baśnie Andersena miały największe powodzenie. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Każde dziecko, które wzięło udział otrzymało pamiątkowy dyplom.  

      Opracowała

      Małgorzata Tomczak

     • Finał WOŚP

     • Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym roku odbyła się ona 31stycznia  i przebiegała w pandemicznych warunkach. Było znacznie trudniej niż w latach ubiegłych , ale daliśmy radę !

      Uczniowie naszej szkoły – wolontariusze WOŚP znowu stanęli na wysokości zadania i pokazali, że chcieć , to móc!

      7 uczniów z klas III- VIII zarejestrowało się   w Sztabie przy GCK Multiosada w Małej Wsi, odebrało puszki WOŚP i  w niedzielę jako wolontariusze wyruszyło kwestować na rzecz dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy, bo właśnie temu  dedykowany był 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poświęcili swój czas, by pomóc innym, zaangażowali rodziców i przekonali darczyńców, że warto pomagać innym . Zebrali całkiem niezłą sumkę, która zasiliła konto całego gminnego Sztabu.

      Wszystkim, którzy zaangażowali  się  w akcję , którym bliskie są idee WOŚP, zasady wolontariatu i chęć pomocy innym składamy serdeczne podziękowania.

      Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu - Beata Ostrowska i Agnieszka Brzoza

     • Szkoła Podstawowa w Podgórzu razem z UNICEF świętowała Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Podgórzu  miała możliwość zaangażowania się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.
      20. Listopada – w  tym  szczególnym dniu, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa -  dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.
      Nasza szkoła dzięki działaniom  całych rodzin mogła aktywnie włączyć się w pomoc dzieciom w Jemenie.

      Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka stała się  okazją, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu zwrócili też  uwagę uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa dziecka są drastycznie łamane, bądź nie są w ogóle przestrzegane.. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak Szkoła Podstawowa w Podgórzu włączyła się tak jak mogła w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli o tym dniu i zrealizowali  aktywności on-line, które miały zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie - kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są tam właśnie dzieci, które tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

       W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF Szkolne Koło Wolontariatu zaproponowało całym rodzinom  realizację jednego z dwóch działań: odbycie rodzinnej wirtualnej podróży po Jemenie i przeprowadzenie wspólnej rozmowy  na temat tego , co obejrzano lub sprawdzenie rodzinnej wiedzy na temat praw dziecka- udział w quizie online
       

     • Wizyta Mikołaja.

     • W grudniowy poranek zawitał do naszej szkoły niespodziewany gość. Ubrany był w czerwony strój, miał długą brodę, magiczny dzwoneczek i … wór pełen prezentów. Szukał grzecznych dzieci i je znalazł! Święty Mikołaj we współpracy z rodzicami przedszkolaków wręczył najmłodszym upominki.

      Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok !

                                                                                     Emilia Sałata

     • „Mój przyjaciel Miś” wyniki konkursu plastycznego z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

     • Od 2002 roku 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji wspólnie ze Szkolnym Kołem Wolontariatu ogłosiliśmy konkurs plastyczny - Mój przyjaciel MIŚ dla przedszkolaków i uczniów klas I-IV naszej szkoły.

      Pluszowy Miś od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy dzieciom w ich codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa również powiernikiem smutków i lęków. Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek.

      Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej i zdolności plastycznych dzieci. Zgłoszone na konkurs prace wykonane zostały różnymi technikami. Łącznie wpłynęło 31 prac w trzech kategoriach wiekowych :

      - przedszkolaki (12 prac)

      - uczniowie klas I-II (11 prac),

      - uczniowie klas III-IV (8 prac).

      Wszystkie prace zostały wyeksponowane na gazetce na korytarzu szkolnym. Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

      W kategorii przedszkolaki:

      I miejsce – Marta Fortuńska

      I miejsce – Natalia Borówka

      II miejsce – Kalina Grzęda

      II miejsce – Alicja Bogdańska

      III miejsce – Magdalena Rajewska

      III miejsce – Tobiasz Wachaczyk

      W kategorii uczniowie klas I-II:

      I miejsce – Lena Kuźmińska kl. I

      II miejsce – Filip Borówka kl. I

      II miejsce – Filip Krzemiński kl. II

       

      III miejsce – Jakub Matusiak kl. II

      III miejsce – Szymon Racki kl. I

       

      W kategorii uczniowie klas III-IV:

      I miejsce – Matylda Wyrębkowska kl. III

      I miejsce – Adam Grzęda kl. IV

      II miejsce – Kamila Ćwik kl. III

      III miejsce – Sandra Pawlak kl. IV

      III miejsce – Martyna Dąbrowska kl. III

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego ulubionego misia. Wszystkich zwycięzców konkursu od poniedziałku zapraszamy do szkoły po odbiór symbolicznych nagród.

      Organizatorzy konkursu :

      A. Brzoza, E. Sałata, B. Ostrowska

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. Tego właśnie dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.

      Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

      Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

               W tym roku przedszkolaki podejmowały Misiowe Wyzwanie. Dzieci miały do wykonania cztery zadania związane z misiem. Nie zabrakło w tym dniu misiowej gimnastyki i zabaw muzycznych. Za każde wykonane zadanie dzieci otrzymywały punkt do swojej misiowej tabeli aktywności. Gdy wszystkie zadania zostały wykonane najmłodsi otrzymali prezent od Misia.

       Był to bardzo aktywny i wesoły dzień.

        

      E. S.

     • Szkolne Koło Czytelnicze

     • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Sympatycy Szkoły Podstawowej w Podgórzu.

      Jeszcze przed zamknięciem szkoły i przejściem na nauczanie zdalne Szkolne Koło Czytelnicze „ Poczytajmy” przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Empik."1000 powodów, by czytać", w trakcie którego można  wygrać ciężarówkę książek dla biblioteki szkolnej.

      Członkowie Szkolnego Koła Czytelniczego , przy Waszej zresztą pomocy ( pamiętacie- prosiliśmy was o padanie choćby jednego powodu ,dla którego warto czytać książki) wykonali plakat konkursowy i umieścili go na odpowiedniej platformie Empiku.

       I teraz znowu wszystko w waszych rękach, bo oto nadszedł czas na głosowanie.

      Zwycięża  bowiem 5 małych (do 120 uczniów- to my) ) i 5 dużych szkół, które zdobędą największą liczbę głosów. Oprócz w sumie 10 tysięcy nowych książek, na laureatów czeka łącznie 45 czytników Pocketbook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go. W zwycięskich szkołach powstaną również specjalne kąciki do czytania z wygodnymi meblami. W konkursie nie ma przegranych. W ramach akcji Empik rozda 10 000 kodów dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament aplikacji z audiobookami i e-bookami Empik Go i 900 000 tys. kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Uczestnicy mogą liczyć też na nagrody specjalne od Empik Foto.

      Na zgłoszone przez szkoły prace konkursowe może głosować każdy – uczniowie, rodzice, znajomi, lokalni patrioci, miłośnicy książek. Wystarczy zainstalować w tym celu aplikację Empik na telefonie. Głosy warto oddawać codziennie, aby zwiększyć szanse naszej szkoły . Liczymy na waszą pomoc. Roześlijcie prośbę wśród Waszych znajomych.  

      Zalogujcie się prosimy na stronie   https://www.empik.com/biblioteki/

      i głosujcie!

      Moc jest w Waszych rękach !!!

      Liczymy na wasze głosy !

      Z góry dziękujemy!

      Członkowie Szkolnego Koła Czytelniczego „Poczytajmy”

      wraz z opiekunem p. Beatą Ostrowską

     • Święto marchewkowe

     • Dzień 07.10.2020r. w oddziale przedszkolnym był dniem wyjątkowym - pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci oraz panie przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. W trakcie realizacji  zajęć dydaktycznych  przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście na temat marchewki, chrupaniem surowych marchewek, które dzieci przyniosły dla siebie na drugie śniadanie.

      Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili!

      Emilia Sałata

     • Informacja.

     • Dnia 1 września 2020r autobus szkolny rano kursuje zgodnie z ubiegłorocznym rozkładem. Inauguracja roku szkolnego 2020/21 zakończy się o godzinie 11.00. Również o godzinie 11.00 odjedzie autobus szkolny.

       

                                                                                                                                        Dyrektor szkoły.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Podgórzu

     • Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego – 1 września 2020 (wtorek)

       

      Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie, rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021. W związku z

      przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 w sposób szczególny będzie przebiegała

      jego organizacja. Najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa, a co za tym idzie, musimy wszyscy

      dostosować się do poniższych wytycznych:

       

      • na rozpoczęcie roku szkolnego może przyjść uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji;
      • uczniowie przychodzą do szkoły w wyznaczonych powyżej godzinach;
      • każda osoba wchodząc na teren szkoły jest zobowiązana do zakrywania nosa i ust;
      • uczniowie i rodzice nie gromadzą się przed szkołą ani na boisku – należy zachować dystans społeczny w każdej przestrzeni szkoły wynoszący min. 1,5m;
      • uczniowie czekają przed szkołą na wychowawcę klasy, z którym o wyznaczonej godzinie wejdą pojedynczo  do szkoły;
      • rodzice uczniów z klas od II do VIII nie wchodzą z dziećmi do szkoły;
      • przedszkolaczki i uczniowie klasy I wchodzą do szkoły z jednym opiekunem;
      • przed wejściem do klas uczniowie najpierw myją ręce, rodzice je dezynfekują;
      • uczniowie podczas spotkania otrzymają podręczniki;

       

       

                                                                                                                                             Dyrektor Szkoły

                                                                                                                                              Iwona Sobótko