• SZCZEPIENIA UCZNIÓW OD 12 ROKU ŻYCIA – MATERIAŁ INFORMACYJNY

     • Szanowni Państwo

      w ramach przygotowań do tygodnia informacyjnego w szkołach i placówkach przekazujemy Państwu materiał dotyczący szczepień opracowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

      Pakiet o charakterze edukacyjnym zawiera:

      • filmy edukacyjne (dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Filmy odwołują się do profilaktyki zdrowotnej oraz znaczenia zdrowia. W atrakcyjny dla odbiorców sposób omówiona została historia wynalezienia szczepionki, istota jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom. Uczniowie poznają też konsekwencje związane z ryzykiem braku szczepień. Materiały mogą być też z powodzeniem wykorzystane na spotkaniach z rodzicami;

      film edukacyjny – uczniowie szkoły ponadpodstawowej

      film edukacyjny – uczniowie klas IV-VIII 

      Materiały adresowane są do nauczycieli, rodziców i uczniów.

      Zachęcam Państwa do śledzenia strony internetowej MEiN, szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkoły, w której znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpieczną organizacją roku szkolnego 2021/2022

      Do wiadomości dołączamy również list Ministra Zdrowia do dyrektorów, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień uczniów w wieku 12-15 lat. List odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami nastolatków.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022  odbędzie się 1 września 2021r. według następującego planu:

      Godzina 8.00 - klasy IV - VIII  spotykają się w sali gimnastycznej, a następnie przechodzą z wychowawcami do sal lekcyjnych. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne proszę, aby rodzice nie wchodzili do szkoły.

      Godzina 10.00 -  klasy I - III spotykają się w sali gimnastycznej, a następnie przechodzą z wychowawcami do sal lekcyjnych.

       Z uwagi na zagrożenie epidemiczne prosimy, aby rodzice klas II - III nie wchodzili do szkoły. W klasie pierwszej proszę, aby z dzieckiem przyszedł tylko jeden rodzic.

      Godzina 12.00 oddział przedszkolny.  

      Z uwagi na zagrożenie epidemiczne proszę, aby z dzieckiem przyszedł tylko jeden rodzic.

      Przypominam, że na terenie szkoły obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Przy wchodzeniu do szkoły obowiązuje zasada dystansu społecznego.

                                                                                                                                          Dyrektor szkoły:

                                                                                                                                           Iwona Sobótko

     • Wycieczka do ZOO

     • W czerwcowe słoneczne przedpołudnie dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

      Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.

      Przedszkolakom szczególnie zapadły w pamięci słonie, żyrafy, a także małe kózki. Przyglądanie się zachowaniu różnych zwierzątek budziło wśród dzieci wiele pozytywnych emocji, co chwilę dało się słyszeć śmiech wśród naszych podopiecznych.

       Wycieczka była wspaniałym przeżyciem oraz ciekawą lekcją przyrody.

      E.S.

     • Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

     • Czerwiec, to okazja do organizowania wycieczek szkolnych. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami: panią Agnieszką Brzozą, panią Lidią Figurską, panią Edytą Leśkiewicz oraz panią Beatą Ostrowską wybrali niezwykle ciekawą wędrówkę po sierpeckim skansenie połączoną z zajęciami na świeżym powietrzu.

       Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to miejsce wyjątkowe. To tutaj uczniowie mogli zobaczyć eksponaty należące do kultury ludowej przełomu XIX i XX wieku z Mazowsza północno-zachodniego. Bardzo spodobał im się drewniany kościółek zbudowany w 1744 r., dwór, którego forma architektoniczna odzwierciedla wygląd typowych XIX – wiecznych dworków ziemiańskich. Zwrócili też uwagę na chłopskie chałupy o różnorodnych formach i kształtach, które świadczą o statusie materialnym i społecznym właścicieli. Spacerując po wsi uczestnicy wycieczki odwiedzili także  szkołę. Zauważyli, że jej wystrój i charakter odbiega od dzisiejszej, dzięki czemu  mogli zobaczyć, jak zmieniła się na przestrzeni lat. Dziś nie ma już ręcznego dzwonka, portretów królów i poetów na ścianach, czarnej tablicy z zajęczą łapką do wycierania, katedry  czy ławek z pochylonym blatem. Uczniowie poznali dawne przybory szkolne, tj.: tabliczka z rysikiem, bibularz, pióro, kałamarz. Obejrzeli też zagrodę zamożnego gospodarza z Rębowa (gmina Wyszogród), która składa się z chałupy, kurnika, obory, spichlerza i z dwóch stodół.

      Ciekawym elementem wycieczki była  lekcja pt. „W zagrodzie dziadka”, która w ciekawy sposób łączyła kwestie z dziedziny przyrody, ekologii, ochrony środowiska przyrodniczego oraz historii. Uczniowie poznali wygląd i przeznaczenie budynków wchodzących w skład zagrody wiejskiej, nauczyli się odróżniać chałupę, oborę, stodołę, spichlerz, dowiedzieli się, jakie zwierzęta hodowano na wsi, gdzie one przebywały, co jadły oraz jak wyglądała codzienna praca w gospodarstwie chłopskim.

      Na zakończenie wszyscy wspólnie zjedli pyszny obiad w „Pohulance” oraz zaopatrzyli się w liczne pamiątki. Pobyt w takiej wsi to niezapomniane wrażenia i wspomnienia na całe życie.

      A.B.

     • SPA W PODGÓRZU 2021

     • 1 czerwca 2021r. odbył się długo wyczekiwany przez wszystkich Piknik. W tym roku zmieniła się nieco jego formuła - była to impreza przede wszystkim sportowa o ciekawej nazwie "SPA w Podgórzu - Sportowy Piknik Aktywności”. Zorganizowana została przez UKS Borowik oraz Szkołę Podstawową w Podgórzu. 

      Dzień Dziecka to szczególne święto i dlatego po długim okresie nauczania zdalnego spędzonym przed ekranami komputerów zapewniliśmy wszystkim dużo ruchu.

      Czas imprezy wypełniony został licznymi atrakcjami wśród których wszyscy znaleźli coś dla siebie.

      Tradycją naszych Pikników stało się organizowanie zabawy w poszukiwanie Skarbów Borowika. W tym roku skarby też były, jednak w wydaniu sportowym. Osoba biorąca udział w zabawie wykonała wylosowany na bileciku zestaw ćwiczeń. Lekko nie było, jednak przy aplauzie kolegów i koleżanek każdy poradził sobie z zadaniem. Było sportowo i bardzo wesoło a za wysiłek włożony w wykonywanie ćwiczeń uczestnik otrzymywał nagrodę.

      Starsi uczniowie z ogromną radością wzięli udział  turnieju drużyn klasowych w piłkę nożną. Wokół boiska zgromadzili się kibice dopingujący swoim faworytom. Bramki nagradzane były brawami, każdy chciał wypaść jak najlepiej.

      W drugiej części boiska - na terenie siłowni zewnętrznej odbywały się rozgrywki w tenisa stołowego. Okazało się, że wśród uczniów jest wielu miłośników tego sportu i mimo iż organizatorzy zapewnili cały potrzebny sprzęt to najbardziej zainteresowani tenisem przynieśli swoje własne rakietki.

      W trakcie imprezy znalazł się również czas na chwilę odpoczynku. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wzięli udział w niezwykłym spektaklu przygotowanym przez grupę animatorów „Zaelektryzowani". Obejrzeli eksperymenty związane z fizyką, chemią i przyrodą.

      W kolejnym etapie zaprosiliśmy wszystkich do zabaw i animacji w fotobudce. Śmieszne minki i duże okulary cieszyły się powodzeniem, a kolorowe zdjęcia okazały się trafioną pamiątką udziału w Pikniku.

      Pogoda dopisała, więc i aktywność na świeżym powietrzu sprawiała wszystkim dużo przyjemności, zwłaszcza że każda kolejna zabawa powodowała wybuchy śmiechu. Były skoki przez skakankę, przeciąganie liny przez drużyny klasowe, tory przeszkód, rzuty ringo, gra w badmintona, biegi, a boisko wypełniły kolorowe bańki mydlane, które każdy otrzymał w prezencie.

      Zmęczeni aktywnością uczestnicy pikniku mogli usiąść w cieniu i zjeść ufundowane przez organizatorów przekąski. Wszyscy otrzymali też zapas wody do picia.

      Zakończenie imprezy przyniosło kolejne emocje i radość z wygranej, wręczyliśmy medale, jako nagrody za udział w zawodach sportowych.

      Impreza została sfinansowana w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą „SPA w Podgórzu, czyli Sportowy Piknik Aktywności” przez Urząd Gminy Mała Wieś oraz przez Starostwo Powiatowe w Płocku.

      M.G.

      I.S.

       

     • E-NAUKOBUS W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PODGÓRZU

     •  „Tramwaj ruszył z całych sił, popadali wszyscy w tył.
      Tramwaj stanął – co za cud, popadali wszyscy w przód”.
      Co powoduje, że dzieje się tak, jak opisuje wierszyk? Dlaczego, jadąc tramwajem, czasem tracimy równowagę  sprawdzili  uczniowie naszej szkoły, którzy 26 kwietnia br. uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach online e-Naukobus opracowanych przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

      Zajęcia zdalne w ramach programu Nauka dla Ciebie powstały w oparciu o badania przeprowadzone przez zespół badawczy programu. Opracowywano model zajęć z wykorzystaniem nowatorskich metod zarządzania uwagą uczestników. Tak prowadzone angażują uczniów, co pozwala im efektywnie poznać i zrozumieć prezentowane zagadnienia.

      Nasza szkoła była jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku  skorzystały z jednego z

      trzech formatów zajęć online.

      Uczniowie wirtualnie spotkali się z edukatorami i razem odkrywali naukę.

      Dzieci z  klas I-III poznali tajniki tego czego nie widać, czyli powietrza. Obserwowali i chętnie wykonywali ciekawe doświadczenia, dowiedzieli się dlaczego  samolot może latać.

      Uczniowie klas IV- VI obserwowali doświadczenia pokazujące zmianę ciśnienia. Wykonali samodzielnie doświadczenie z wykorzystaniem plastikowych butelek i balonów.

      W klasach VII i VIII badane było zjawisko bezwładności. Uczniowie korzystając z

      dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku, wykonali proste doświadczenia i zbadali, czym jest ruch obrotowy oraz moment bezwładności.

      Zajęcia e-Naukobusa na pewno urozmaiciły zdalne nauczanie i zrekompensowały brak jakiegokolwiek szkolnego wyjazdu,  wycieczki.

      M. Jóźwiak

       

     • REKRUTACJA KLASA PIERWSZA

     • Szanowni Rodzice

      w zakładce REKRUTACJA dostępne są " Zasady rekrutacji uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Podgórzu na rok szkolny 2021/2022" wraz z drukami do pobrania.

     • REKRUTACJA ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

     • Szanowni Rodzice

      w zakładce REKRUTACJA dostępne są " Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Podgórzu na rok szkolny 2021/2022" wraz z drukami do pobrania.

     • KOLĘDNICY MISYJNI

     • W dniach 8 i 11 stycznia 2021 r. czworo uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Tomczak i p. Emilii Sałaty wzięło udział w Akcji – „Kolędnicy Misyjni”. Podobnie jak w roku ubiegłym celem była zbiórka pieniędzy na dzieci z krajów misyjnych. Przy zachowaniu wszelkich obostrzeń sanitarnych kolędowaliśmy 8 stycznia w Zakrzewie, zaś 11 stycznia w Rakowie. Mieszkańcy na nasz widok bardzo się ucieszyli i pogratulowali odwagi wyjścia w tym szczególnie trudnym czasie. Krótkie przesłanie z jakim przybyliśmy i zaśpiewana kolęda wywoływała uśmiech, a hojne ofiary złożone na misje potwierdziły, że warto podejmować się czasami niemożliwych zadań. Misja została spełniona – wierzymy, że w ten sposób pomogliśmy dzieciom misyjnym, a mieszkańcom domów, które odwiedziliśmy przynieśliśmy choć trochę nadziei i optymizmu.

     • Pasowanie na czytelnika.

     • 21 stycznia w naszej szkole odbyło się Pasowanie na czytelnika. Dziewięcioro uczniów klasy pierwszej uczestniczyło najpierw w lekcji bibliotecznej, podczas której aktywnie odpowiadali na pytania wykazując się znajomością bohaterów baśni. Uczniowie wysłuchali również Apelu Książki, który wygłosiła wychowawczyni klasy pierwszej p. Lidia Figurska. Następnie bardzo uroczyście złożyli przyrzeczenia i odbyło się pasowanie. Każdy uczeń otrzymał dyplom, zakładkę i książkę w ramach projektu: „Mała książka – wielki człowiek”

      W tym szczególnym dniu pamiętaliśmy również o babciach i dziadkach. Z okazji ich Święta, które nie mogło się odbyć została zorganizowana Akcja: „CZYTAM Z BABCIĄ I DZIADKIEM Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA”. W Akcji wzięli udział wszyscy uczniowie klasy I-III oraz kilka dzieci z grupy przedszkolnej. Zadaniem dzieci było dowiedzieć się jakie książki czytali babcia i dziadek, aby dla nich wypożyczyć książki z biblioteki i razem przeczytać. Baśnie Andersena miały największe powodzenie. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Każde dziecko, które wzięło udział otrzymało pamiątkowy dyplom.  

      Opracowała

      Małgorzata Tomczak

     • Finał WOŚP

     • Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym roku odbyła się ona 31stycznia  i przebiegała w pandemicznych warunkach. Było znacznie trudniej niż w latach ubiegłych , ale daliśmy radę !

      Uczniowie naszej szkoły – wolontariusze WOŚP znowu stanęli na wysokości zadania i pokazali, że chcieć , to móc!

      7 uczniów z klas III- VIII zarejestrowało się   w Sztabie przy GCK Multiosada w Małej Wsi, odebrało puszki WOŚP i  w niedzielę jako wolontariusze wyruszyło kwestować na rzecz dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyce głowy, bo właśnie temu  dedykowany był 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poświęcili swój czas, by pomóc innym, zaangażowali rodziców i przekonali darczyńców, że warto pomagać innym . Zebrali całkiem niezłą sumkę, która zasiliła konto całego gminnego Sztabu.

      Wszystkim, którzy zaangażowali  się  w akcję , którym bliskie są idee WOŚP, zasady wolontariatu i chęć pomocy innym składamy serdeczne podziękowania.

      Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu - Beata Ostrowska i Agnieszka Brzoza

     • Szkoła Podstawowa w Podgórzu razem z UNICEF świętowała Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Podgórzu  miała możliwość zaangażowania się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.
      20. Listopada – w  tym  szczególnym dniu, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa -  dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.
      Nasza szkoła dzięki działaniom  całych rodzin mogła aktywnie włączyć się w pomoc dzieciom w Jemenie.

      Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka stała się  okazją, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu zwrócili też  uwagę uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa dziecka są drastycznie łamane, bądź nie są w ogóle przestrzegane.. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak Szkoła Podstawowa w Podgórzu włączyła się tak jak mogła w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli o tym dniu i zrealizowali  aktywności on-line, które miały zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie - kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są tam właśnie dzieci, które tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

       W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF Szkolne Koło Wolontariatu zaproponowało całym rodzinom  realizację jednego z dwóch działań: odbycie rodzinnej wirtualnej podróży po Jemenie i przeprowadzenie wspólnej rozmowy  na temat tego , co obejrzano lub sprawdzenie rodzinnej wiedzy na temat praw dziecka- udział w quizie online
       

     • Wizyta Mikołaja.

     • W grudniowy poranek zawitał do naszej szkoły niespodziewany gość. Ubrany był w czerwony strój, miał długą brodę, magiczny dzwoneczek i … wór pełen prezentów. Szukał grzecznych dzieci i je znalazł! Święty Mikołaj we współpracy z rodzicami przedszkolaków wręczył najmłodszym upominki.

      Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok !

                                                                                     Emilia Sałata

     • „Mój przyjaciel Miś” wyniki konkursu plastycznego z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

     • Od 2002 roku 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji wspólnie ze Szkolnym Kołem Wolontariatu ogłosiliśmy konkurs plastyczny - Mój przyjaciel MIŚ dla przedszkolaków i uczniów klas I-IV naszej szkoły.

      Pluszowy Miś od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem dzieci na całym świecie. Towarzyszy dzieciom w ich codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości, bywa również powiernikiem smutków i lęków. Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek.

      Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej i zdolności plastycznych dzieci. Zgłoszone na konkurs prace wykonane zostały różnymi technikami. Łącznie wpłynęło 31 prac w trzech kategoriach wiekowych :

      - przedszkolaki (12 prac)

      - uczniowie klas I-II (11 prac),

      - uczniowie klas III-IV (8 prac).

      Wszystkie prace zostały wyeksponowane na gazetce na korytarzu szkolnym. Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

      W kategorii przedszkolaki:

      I miejsce – Marta Fortuńska

      I miejsce – Natalia Borówka

      II miejsce – Kalina Grzęda

      II miejsce – Alicja Bogdańska

      III miejsce – Magdalena Rajewska

      III miejsce – Tobiasz Wachaczyk

      W kategorii uczniowie klas I-II:

      I miejsce – Lena Kuźmińska kl. I

      II miejsce – Filip Borówka kl. I

      II miejsce – Filip Krzemiński kl. II

       

      III miejsce – Jakub Matusiak kl. II

      III miejsce – Szymon Racki kl. I

       

      W kategorii uczniowie klas III-IV:

      I miejsce – Matylda Wyrębkowska kl. III

      I miejsce – Adam Grzęda kl. IV

      II miejsce – Kamila Ćwik kl. III

      III miejsce – Sandra Pawlak kl. IV

      III miejsce – Martyna Dąbrowska kl. III

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego ulubionego misia. Wszystkich zwycięzców konkursu od poniedziałku zapraszamy do szkoły po odbiór symbolicznych nagród.

      Organizatorzy konkursu :

      A. Brzoza, E. Sałata, B. Ostrowska