• Wycieczka do Torunia
     • Wycieczka do Torunia

     • W słoneczny, poniedziałkowy poranek 23 maja 2022 r. uczniowie klas I-III spotkali się pod szkołą w Podgórzu, aby wraz z nauczycielami i rodzicem wyruszyć w podróż do Torunia. Droga minęła bardzo szybko, gdyż umilały ją koleżeńskie rozmowy. Po dojechaniu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem i odbyliśmy z nim spacer. Poznawaliśmy ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków. Najpierw pan przewodnik zaprowadził nas do Katedry Świętojańskiej. Następnie wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Po spacerze przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania bogatej w wiele zabytków starówki z naszym drugim przewodnikiem. W czasie spaceru zobaczyliśmy m.in.: Bramę Klasztorną, mury obronne Starego Miasta, Dom i pomnik Mikołaja Kopernika, “pręgierz” osiołek, Ratusz Staromiejski oraz fontannę Flisak. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek i lodów. Po atrakcjach przyszedł czas na zwiedzanie. O godzinie 16.00 udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich, gdzie poznaliśmy historię miasta pełną legend i wierzeń na wesoło. Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez uczniów piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika.  Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Miłym akcentem kończącym wizytę w Toruniu był zakup pierników. Z uśmiechami rysującymi się na zmęczonych twarzach o godzinie 21.00 wróciliśmy do Podgórza.

      A.B.

    • Dzień Strażaka w Naszej Szkole
     • Dzień Strażaka w Naszej Szkole

     • 4 maja 2022 roku uczniowie z klas I-III brali udział w spotkaniu ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Małej Wsi. 

      Poznali w tym dniu specyfikę pracy strażaka, dowiedzieli się jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia i w jaki sposób skorzystać z pomocy. Strażacy omówili elementy swojego stroju i pokazali wyposażenie wozu strażackiego, do którego każde dziecko mogło w tym dniu wsiąść i poczuć się jak prawdziwy strażak. 

      E.L.

    • Święto Konstytucji 3 Maja
     • Święto Konstytucji 3 Maja

     • Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym.  Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego  wystąpili uczniowie klasy piątej oraz chór szkolny pod opieką pani M. Majorkiewicz, pani M. Pikalskiej i pana P. Jędraszczaka. Uroczystość miała charakter poetycko muzyczny, stała się  okazją do zaprezentowania talentów  aktorskich, piosenkarskich i recytatorskich. Po wielu sezonach pandemii z ogromną przyjemnością uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele, oraz dyrekcja szkoły. Konstytucja 3 Maja -  to najstarsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie. W roku szkolnym 2021/2022 obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niewątpliwie jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Narodu Polskiego. Dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.Podczas przedstawienia przypomniano o tym, że ten ważny dokument uchwalono na Zamku Królewskim w Warszawie przez Sejm Czteroletni. Uczniowie wcielili się w rolę szlachty i mieszczan. Przedstawiono sylwetki twórców Konstytucji: I.Potockiego, H.Kołłątaja, S.Małachowskiego, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwrócono uwagę na to, że rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości. Wszakże już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna. Niewątpliwie skłoniło to nas do refleksji nad tym, czym dla nas są te pojęcia.

    • Wycieczka do Płocka
     • Wycieczka do Płocka

     • 27. 04.2022 uczniowie  klas IV- VI wraz ze swymi wychowawcami odbyli  wycieczkę do Płocka.

      Zwiedzanie stolicy naszego powiatu rozpoczęliśmy od wizyty w Książnicy Płockiej, podczas której uczniowie obejrzeli  wystawę  „Broniewski rozpostarty szeroko” poświęconą największemu lokalnemu poecie Władysławowi Broniewskiemu.

      Następnie wybraliśmy  się razem z przewodnikiem na dwugodzinny spacery do wielu interesujących miejsc Płocka i poznaliśmy  ich historię. Byliśmy w Katedrze i na Wzgórzu Tumskim, widzieliśmy  najdłużej istniejącą szkołę w Polsce- Małachowiankę, mogliśmy podziwiać Ratusz oraz neoklasyczną zabudowę Starego Rynku, widzieliśmy bulwar i molo nad Wisłą oraz najwyższą skarpę wiślaną.  
      Ostatnim punktem wyprawy była wizyta w Muzeum Diecezjalnym, gdzie  wraz z księdzem przewodnikiem zwiedzaliśmy niezwykle ciekawą ekspozycję poświęconą najcenniejszym dziełom złotniczym diecezji płockiej. Mogliśmy podziwiać kielich Konrada Mazowieckiego i herma św. Zygmunta z piastowskim diademem oraz gotyckie monstrancje. Obejrzeliśmy także wystawy: Chrystus w sztuce, XII z  wieczną Biblią Płocką i cykl obrazów „Madonny z poezji polskiej” autorstwa Wiesławy Kwiatkowskiej. W tzw. Starym Muzeum widzieliśmy Skarbiec z zabytkami sakralnymi, numizmatyką i bronią białą oraz  cenne rękopisy, w tym pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” , wystawę archeologiczną, duży zbiór pasów kontuszowych, a także malarstwo i rzeźbę.

      Po wyciecze o uczniach klas IV- V nie można już powiedzieć, że „cudze chwalicie, swego nie znacie”, gdyż właśnie poznali duży fragment swojej małej ojczyzny.

      B. O, M. M, A. B

    • Festiwal Pieśni Wielkopostnej
     • Festiwal Pieśni Wielkopostnej

     • Tuż przed Wielkanocą pod Patronatem Wójta Gminy Gostynin został zorganizowany II Festiwal Pieśni Wielkopostnej i Wielkanocnej „Rozpięty na ramionach” . Organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin. Festiwal zgromadził 35 uczestników – solistów w czterech kategoriach wiekowych. Wiktoria Wyrębkowksa wyśpiewała Brązowy Dyplom w kategorii soliści klas IV-VIII . Serdecznie gratulujemy.

    • PAMIĘTAMY O TRADYCJACH WIELKANOCNYCH
     • PAMIĘTAMY O TRADYCJACH WIELKANOCNYCH

     • 12 kwietnia we wtorek w naszej szkole odbyło się przedświąteczne wspólne spotkanie na sali gimnastycznej. Uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez oddział przedszkolny oraz uczniów kl. V i IV pod kierunkiem pani Emilii Sałaty i pani Małgorzaty Tomczak. Inscenizacja przeniosła nas do dawnych i obecnych tradycji związanych z Wielkanocą. Przedszkolaki w przypomniały wszystkim zabawę zwaną Wybitkami. Był również Śmingus Dyngus oraz występ uczennicy kl. VIII, która wywołała chwilę zadumy i wyciszenia. Wykonała ona pasyjną piosenkę: „Zbawienie przyszło przez krzyż”.
                  Wśród pięknej dekoracji wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły zostali wprowadzeni w klimat zbliżających się Świąt. Było dużo radości i trochę powagi, przygotowanie koszyczka wielkanocnego oraz życzenia, które przekazała pani dyrektor - a więc to wszystko, co w Wielkim Tygodniu być powinno. Najważniejsze, że wszyscy mogliśmy być razem, aby cieszyć się sobą i odczuć klimat szkolnej społeczności.

      M. Tomczak

      E. Sałata

    • Teatr "KRAK-ART"
     • Teatr "KRAK-ART"

     • 17.03.2022r. dzieci przedszkolne i uczniów klas I-IV odwiedził teatr „KRAK-ART” i zaprosił na spektakl ,, Pinokio".
      Mali widzowie  z ogromnym zaangażowaniem śledzili przygody drewnianego pajacyka i jego ojca Dżepetto. Wcielali się w rolę widzów w cyrku i współtowarzyszy osiołka, chóralnie podpowiadali Pinokiowi i ostrzegali go. Występującym aktorom towarzyszyła w tle ciągle zmieniająca się kolorowa dekoracja.
      Pełne humoru przedstawienie wzbudziło duże zainteresowanie dzieci, które mogły dowiedzieć, co ich może spotkać, gdy nie będą słuchać  rodziców i rad innych i na dodatek będą kłamać.

       Reakcja widzów po zakończeniu spektaklu dowodzi, że dzieci uwielbiają przedstawienia i  żywy kontakt z aktorami.

    • Witaj Wiosno!
     • Witaj Wiosno!

     • 21 marca uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę na wiele sposobów. Akcję SU „Zielono mi!” było widać wszędzie, gdyż zarówno wśród dzieci, jak i nauczycieli i pracowników szkoły królowały ubrania w zielonym kolorze. Był to także „No backpack Day” w którym to uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością w tworzeniu alternatywy plecaka. Na parapetach pojawiły się również własnoręcznie wykonane bukiety poszczególnych klas. I nagle w szkole powiało wiosną… Wszystko to dopełniła gazetka okolicznościowa wykonana przez uczniów klasy VII i ich wychowawczynię – panią M. Jóźwiak. Przypominamy, że nadal trwa konkurs SU pt.: „Marzanna”.  Szczegóły u pani M. Majorkiewicz i opiekunów akcji: Amelki i Kacpra z kl. VI.

    • Dzień Kobiet w naszej szkole
     • Dzień Kobiet w naszej szkole

     • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do naszego szkolnego kalendarza.  Jak co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.  W tym roku obchodziliśmy go aż DWA dni. Wszystko to za sprawą Pana Piotra Jędraszczaka, który 7 marca, sprezentował wszystkim dziewczynkom, dziewczętom i kobietom prawdziwy koncert za sprawą niezawodnego szkolnego chóru. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego przekazali piękne życzenia i przybliżyli historię tego święta w niebanalnej prezentacji. 8 marca natomiast każda klasa świętowała na swój sposób. Dziewczyny z klas starszych przebrały się za postacie kobiet, które podziwiają i dzięki temu losowały bony przygotowane przez SU i Panią Małgosię Majorkiewicz – opiekunkę SU. Wszyscy mogli wziąć też udział, w konkursie „Kto to?”, w którym to można było się sprawdzić ze znajomości najsłynniejszych kobiecych postaci. Najsmaczniejszą atrakcją, była jednak akcja „Babeczki dla babeczek”, dzięki której wszystkie kobietki, te małe i te duże, mogły skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez najwspanialsze kobiety – kochające mamy. Z tego miejsca serdecznie im dziękujemy.

      Wszystkim wspaniałym kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia samych dobrych chwil na każdy dzień roku! 

     • Życzenia

     • Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkiego najlepszego od męskiej części Rady Pedagogicznej.

    • "Księżniczka, pirat, a może jednorożec"?
     • "Księżniczka, pirat, a może jednorożec"?

     • Uczniowie klas I-III pożegnały tegoroczny karnawał podczas świetnej zabawy, która odbyła się 25 lutego 2022 roku. 

                                                                                                                                            Edyta Leśkiewicz

    • Wyjazd do teatru
     • Wyjazd do teatru

     • 17 lutego 2022 , w ramach świętowania klasowych walentynek, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy IV wybrali się wraz ze swymi opiekunami do Płocka, by w Teatrze Dramatycznym obejrzeć spektakl „Pchła Szachrajka”.

      Zarówno starszych jak i młodszych urzekła gra aktorska, a zwłaszcza  główna bohaterka przedstawienia - sprytna i psotna pchełka, która zawita do cyrku.  Czwartoklasiści zwrócili też uwagę na oprawę spektaklu, czyli choreografię, kostiumy, muzykę i oświetlenie. Bardziej wnikliwi dostrzegli nawet suflera, który podpowiadał aktorom ich role 😊. Przedszkolakom najbardziej podobało  się to że mogli pograć z bohaterami bajki w piłkę.  Po przedstawieniu uczniowie mieli też możliwość spotkania i porozmawiania z jedną z aktorek biorących udział w widowisku.

      Wszyscy  jednogłośnie stwierdzili, że sztuka bardzo im się podobała i jeśli tylko nadarzy się okazja, znów wybiorą się do teatru.

       B. O , E. S

     • REKRUTACJA KLASA PIERWSZA

     • Szanowni Rodzice

      W zakładce REKRUTACJA dostępne są "Zasady rekrutacji uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Podgórzu na rok szkolny 2022/2023" wraz z drukami do pobrania.

     • REKRUTACJA ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

     • Szanowni Rodzice

      W zakładce REKRUTACJA dostępne są "Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Podgórzu na rok szkolny 2022/2023" wraz z drukami do pobrania.

     • FERIE ZIMOWE 2022

     • Tegoroczne ferie zimowe trwają od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r.  To oznacza, że za nami I semestr, a 14 lutego rozpoczynamy semestr II.
      Wypoczywając pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim, koleżanek i kolegów oraz najbliższych.
      Po feriach, aż do 27 lutego uczniowie klas V - VIII pracują zdalnie, a pozostali uczniowie z klas młodszych przychodzą do szkoły.

    • JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
     • JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

     • 16 grudnia w naszej szkole miały miejsce jasełka bożonarodzeniowe. W rolę aktorów wcieliły się tym razem najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Przedszkolaki na moment przestały być dziećmi i zmieniły się w najświętszą rodzinę, anioły, pasterzy i królów, przenosząc wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat.  Świąteczny nastrój podkreślały również niecodzienne stroje dzieci oraz bożonarodzeniowa dekoracja. Artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności wokalne i recytatorskie. Cały czas towarzyszył im niezawodny chór szkolny.Wszystkim małym aktorom należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie. Słowa wdzięczności kierujemy również do rodziców, którzy jak zawsze wspierali nasze działania - przygotowali piękne stroje oraz poczęstunek dla najmłodszych.Na koniec Pani Dyrektor oraz Ksiądz Proboszcz złożyli wszystkim obecnym dzieciom, nauczycielom  i pracownikom szkoły życzenia świąteczne, życząc przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze.  Spotkanie jasełkowe zakończyło się ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród zwycięzcom Konkursu na najładniejszą ozdobę świąteczną zorganizowanego przez  Szkolne Kołom Wolontariatu.

                                                                                                                                                                    E.S.

    • Roraty, kakao i bułeczki
     • Roraty, kakao i bułeczki

     • W Adwencie uczniowie z naszej Szkoły wraz z rodzicami brali udział w roratach – szczególnej Mszy Św. poświęconej Maryi. Dzieci przychodziły z lampionami i oczekiwali na końcu kościoła na księdza, który zawsze z uśmiechem witał wszystkich i zapraszał do wspólnej modlitwy. Wejście w półmroku z zapalonymi lampionami symbolizowało gotowość serc na czekanie i przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Po Mszy Św. atrakcja, na którą wszystkie dzieci czekały z radością. Przejście na plebanie, by przy wspólnym stole wypić gorące kakao i posilić się słodkimi bułeczkami. Na rodziców czekała gorąca herbata. Krótkie zatrzymanie na mały posiłek to doskonała okazja do porozmawiania i miłego spędzenia czasu. Zadowolone dzieci z niecierpliwością czekały na kolejną środę, aby o 16.00 znów przyjść na roraty, kakao i bułeczki.

      Opracowała

      M. Tomczak

    • Konkurs różańcowy
     • Konkurs różańcowy

     • W październiku został ogłoszony konkurs na wykonanie różańca z dowolnych elementów. Wszystkie różańce można było oglądać w kościele w Kępie. W konkursie wzięło udział 9 osób. Jury  w składzie: Ks. Proboszcz, pan kościelny, pani Emilia Sałata, pani Lidia Fabisiak oraz dzieci z oddziału przedszkolnego miało bardzo trudny wybór. Wyniki zostały ogłoszone w kościele 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny po nabożeństwie rorat. Zostały przyznane dwa miejsca I, dwa miejsca II i dwa miejsca III. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy specjalne słodkości od księdza proboszcza.