• „KOCHANA BABCIU, KOCHANY DZIADKU…” – DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PODGÓRZU
     • „KOCHANA BABCIU, KOCHANY DZIADKU…” – DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PODGÓRZU

     • Dzień Babci i Dziadka to w naszej szkole szczególna uroczystość, na którą wszyscy czekamy
      z niecierpliwością. Mamy wtedy ogromny zaszczyt nie tylko gościć zaproszone Babcie
      i Dziadków, ale też podziękować za ich obecność w naszym życiu. Tradycyjnie czynimy to wierszem i piosenką w wykonaniu najmłodszych dzieci i uczniów wspieranych przez chór szkolny. W przygotowanie tej wyjątkowej środowiskowej imprezy, która odbyła się 21 stycznia 2020 r., jak zawsze zaangażowała się cała społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły oraz niezawodni rodzice. Bardzo licznie przybyłych gości ciepłymi słowami powitała Dyrektor Szkoły Pani Iwona Sobótko, składając jednocześnie serdeczne życzenia z okazji Ich święta. Koordynator imprezy, Pani Lidia Figurska zaprosiła wszystkich do wysłuchania i obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez wnuczęta. Nie obyło się bez wspólnego odśpiewania „Sto lat…”, po którym Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani kwiatami, w wykonanie których zaangażowali się wszyscy, i mali, i duzi. Słodki poczęstunek to zaś dzieło niezawodnych rodziców. Babcie i Dziadkowie mieli również okazję zwiedzić naszą szkołę, pośpiewać znane im przeboje z dawnych lat, a także zatańczyć z wnukami. Nasi goście opuszczali szkołę nie kryjąc wzruszenia, dziękując za miło spędzone chwile.

      LF

    • Wycieczka do Warszawy
     • Wycieczka do Warszawy

     • 15 stycznia 2020 uczniowie klas VI-VIII wraz ze swymi wychowawcami udali się do stolicy na pierwszą w tym roku wycieczkę dydaktyczno- integracyjną.

      Głównym celem wyjazdu byłą wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w towarzystwie przewodnika odbyliśmy 2 godziny spacer po multimedialnych ekspozycjach oddających atmosferę powstańczej Warszawy. Poznaliśmy nie tylko militarne dzieje 63 dni walk ale też życie codzienne ludności cywilnej. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy wysłuchaliśmy  opowieści o powstańcach i obejrzeliśmy  powstańcze pamiątki. Idąc repliką warszawskich kanałów zrozumieliśmy, jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze, na filmie 3D „Miasto Ruin” zobaczyliśmy z lotu ptaka zrównaną z ziemią powojenną stolicę, obejrzeliśmy również  wierną repliką Liberatora B-24J. – samolotu, z jakich  dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy. Najwięcej emocji wywołało w nas serce obiektu-  stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Pobyt w muzeum dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

      Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu okazały się też zabawa na łyżwach na lodowisku przed Pałacem Kultury i Nauki oraz pobyt w Cinema City, gdzie obejrzeliśmy film. „Jumanji, Następny poziom”.

      B.O

    • Drodzy Rodzice i Nauczyciele, Kochani Uczniowie!
     • Drodzy Rodzice i Nauczyciele, Kochani Uczniowie!

     • 12 stycznie 2020 roku odbędzie się tegoroczny Finał WOŚP zbiórki publicznej organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, by zapewnić najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w dziecięcej medycynie zabiegowej.Nasza szkoła również włącza się aktywnie w akcję. Kilku wolontariuszy SKW wyjdzie  w niedzielę z puszkami, by kwestować. Planujemy także inne działania, do których chcielibyśmy teraz Was zaprosić. Zamierzamy zorganizować w szkole kawiarenkę i "Kiermasz prosto z szuflady". Jeśli posiadacie zbędne, niepotrzebne Wam, ale niezbyt zniszczone przedmioty: książki, biżuterię, zabawki itd. itp. przynieście je jak najszybciej do szkoły, by mogły zasilić organizowany kiermasz. Nie pogardzimy też własnoręcznie upieczonym ciastem...Wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP prosimy o pomoc i wsparcie!  

      Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski

    • BOŻE NARODZENIE W SZKOLE I POZA JEJ GRANICAMI
     • BOŻE NARODZENIE W SZKOLE I POZA JEJ GRANICAMI

     • Obchody związane z Narodzeniem Jezusa w tym roku miały charakter przestrzenny oraz  trójwymiarowy i dotyczyły szkoły, kościoła i terenu Podgórza. Czas naszego świętowania był rozłożony  w czasie i trwał od 20 grudnia 2019 roku do 5 stycznia 2020 roku. Wszystko rozpoczęło się w szkole  20 grudnia - przedstawieniem  Jasełek, po którym wszyscy uczniowie - zgodnie z tradycją wspólnie śpiewali kolędy pod okiem  p. Anny Sadkowskiej, a następnie udali się na klasowe Wigilie do swoich sal lekcyjnych. W tegorocznych Jasełkach pt.: „Bóg się rodzi” wzięło udział bardzo dużo uczniów począwszy od naszych najmłodszych aktorów z zerówki  przez klasę II, III, IV , V i  jednego ucznia z klasy VI. Nad całością czuwała  Pani Małgorzata Tomczak
      Obecny na Jasełkach ks. Proboszcz zaprosił wszystkich aktorów do kościoła 5 stycznia. Zaproponował, by uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne większej grupie  - parafianom. Przyjęta zaproszenie zaowocowało wystawieniem Jasełek po raz drugi - 5 stycznia o godz. 12.00 w kościele w Kępie Polskiej.
      Trzecim elementem naszego świętowania i radowania się z Narodzenia Jezusa było Misyjne Kolędowanie, które miało miejsce 3 stycznia w piątek. Swoim zasięgiem objęło ono część terenu Podgórza i Podgórza Parcele. Czworo dzieci przebranych za Maryję,  Anioła, Króla i dziecko z Amazonii z gwiazdą w ręku przemierzało drogę od domu do domu, był tam po krótkim występie i zaśpiewaniu kolędy poprosić o wsparcie dla tych, którzy tego potrzebują. Zadaniem kolędników misyjnych była pomoc dzieciom w Amazonii. Ofiary, które zostały zebrane do puszki w całości zostały przeznaczone na misje. Gościnność i życzliwość mieszkańców dodawała dzieciom energii i zapału do pokonywania sporych odległości. Mimo chłodu na zewnątrz, w sercach było dużo ciepła, uśmiechu i radości. Uczniowie zadowoleni z tegorocznej akcji kolędników zadeklarowali swoją gotowość i pomoc już w następnym roku. Dobro, którego się podjęli poszerzyło swoje granice  - i oto, chyba chodzi w Bożym Narodzeniu.
      Wszystkim, od najmłodszych do najstarszych, tym którzy pomagali i obdarowywali, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili do naszego świętowania, w jakiejkolwiek płaszczyźnie i w jakiejkolwiek formie, serdecznie dziękujemy.

      Do zobaczenia za rok na wspólnym radowaniu się z Narodzenia Jezusa.

      M. T

    • "Jednostki monetarne - złote i grosze"- spotkanie z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Małej Wsi.
     • "Jednostki monetarne - złote i grosze"- spotkanie z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Małej Wsi.

     • 10 grudnia 2019r klasa IV wzięła udział w nietypowej lekcji matematyki.  Temat zajęć, które odbyły się tego dnia brzmiał: "Jednostki monetarne - złote i grosze". A kto wie najwięcej o pieniądzach? Oczywiście ktoś, kto pracuje na co dzień w banku. Właśnie z tego powodu na zajęciach pojawiły się Pani Beata Sieklucka oraz Pani Paulina Żaczek -  przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Małej Wsi.

       

      Podczas spotkania uczniowie usłyszeli o historii pieniądza, o tym, jak płacono w czasach, kiedy nie było jeszcze monet i banknotów oraz jaka forma płatności jest najbardziej popularna w dzisiejszych czasach. Najciekawsze było jednak odkrywanie tajemnic, jakie kryją banknoty. Pani Paulina opowiadała o zabezpieczeniach, jakie stosuje się, by nie dało się podrobić pieniędzy.  Dzieci dotykały elementów wykonanych specjalną techniką druku wyczuwalnych pod palcami. Następnie oglądały pod światłem i pod lupą banknoty o różnych nominałach, odszukując kolejne zabezpieczenia: m. in. elementy zadrukowane farbą zmienną optycznie, hologram, znaki wodne, nitkę bezpieczeństwa i mikrodruki. Najciekawszy okazał się jednak koniec zajęć, kiedy to każdy mógł obejrzeć banknoty w świetle ultrafioletowym i zobaczyć, jak działa maszyna do liczenia pieniędzy. Wizyta zakończyła się wręczeniem uczniom pamiątkowych upominków i wspólnym zdjęciem.

      45 minut minęło bardzo szybko. Mamy jednak nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie z pracownikami banku. Planujemy wkrótce odwiedzić Bank Spółdzielczy w Małej Wsi i poznać kolejne "tajemnice pieniądza".

      M.G.

    • Edukacyjna wycieczka do Płocka uczniów klas I-III
     • Edukacyjna wycieczka do Płocka uczniów klas I-III

     • W dniu 4 grudnia 2019 roku uczniowie klas I-III odwiedzili  Muzeum Mazowieckie w Płocku, gdzie  pana Grzegorza Pisakowski - przewodnik i fotograf zabrał ich w muzealną podróż po Dalekim Wschodzie.

      Podczas drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach opłatkowych pt. „Światy”. Z wielkim zaciekawieniem dzieci wykonywały ludowe ozdoby na choinkę.

       Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie, gdzie podczas seansu filmowego uwierzyliśmy w świętego Mikołaja.

      Był to dzień pełen miłych wrażeń, które zapewne na długo zapadną w  pamięci dzieci. 

      E.S.