• E-NAUKOBUS W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PODGÓRZU

•  „Tramwaj ruszył z całych sił, popadali wszyscy w tył.
            Tramwaj stanął – co za cud, popadali wszyscy w przód”.
            Co powoduje, że dzieje się tak, jak opisuje wierszyk? Dlaczego, jadąc tramwajem, czasem tracimy równowagę  sprawdzili  uczniowie naszej szkoły, którzy 26 kwietnia br. uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach online e-Naukobus opracowanych przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zajęcia zdalne w ramach programu Nauka dla Ciebie powstały w oparciu o badania przeprowadzone przez zespół badawczy programu. Opracowywano model zajęć z wykorzystaniem nowatorskich metod zarządzania uwagą uczestników. Tak prowadzone angażują uczniów, co pozwala im efektywnie poznać i zrozumieć prezentowane zagadnienia.

Nasza szkoła była jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku  skorzystały z jednego z

trzech formatów zajęć online.

Uczniowie wirtualnie spotkali się z edukatorami i razem odkrywali naukę.

Dzieci z  klas I-III poznali tajniki tego czego nie widać, czyli powietrza. Obserwowali i chętnie wykonywali ciekawe doświadczenia, dowiedzieli się dlaczego  samolot może latać.

Uczniowie klas IV- VI obserwowali doświadczenia pokazujące zmianę ciśnienia. Wykonali samodzielnie doświadczenie z wykorzystaniem plastikowych butelek i balonów.

W klasach VII i VIII badane było zjawisko bezwładności. Uczniowie korzystając z

dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku, wykonali proste doświadczenia i zbadali, czym jest ruch obrotowy oraz moment bezwładności.

Zajęcia e-Naukobusa na pewno urozmaiciły zdalne nauczanie i zrekompensowały brak jakiegokolwiek szkolnego wyjazdu,  wycieczki.

M. Jóźwiak