• Program edukacyjny „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”
     • Program edukacyjny „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”

     • Nasza szkoła jest jedną z 30 szkół z województwa mazowieckiego, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. Jest to program edukacji ekologicznej realizowany przez szkoły z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pierwsza edycja skierowana była do 50 bibliotek z całej Polski.

      Do naszej szkołydotarła edukacyjno-zabawowa paka poświęcona8 surowcom: ALUMINIUM, DREWNO, SZKŁO, PAPIER, TWORZYWA SZTUCZNE, WIELOMATERAIŁOWE, BIOODPADY, ELEKTROODPADY. Materiały pomogą przybliżyć młodym ekolożkom i ekologom wszystkie surowce. Skąd się one biorą? Co z nich produkujemy? Co powstaje w wyniku recyklingu odpadów?

      Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg organizator zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

      Będzie pożytecznie, kolorowo i zabawnie. Edukacja ekologiczna dla najmłodszych już wkrótce u nas!

      Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPaka

     • Spotkanie z weterynarzem

     • 6 lutego 2020r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I – III odwiedził bardzo ważny gość.  Na zaproszenie uczniów klasy II odpowiedział pan doktor Jakub Wiktorzak, lekarz weterynarii. Celem wizyty było zwrócenie uwagi na problemy związane z opieką nad zwierzętami domowymi (w szczególności psami i kotami) oraz poznanie pracy weterynarza. Pan doktor opowiedział dzieciom, jak opiekować się psami, kotami i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy pies, kot  lub inne zwierzątko domowe jest chore i kiedy przyprowadzić go do weterynarza. Przypomniał również, jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne, jakie są zasady postępowania w kontakcie ze zwierzętami i co robić, aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń. Podczas spotkania dzieci poznały zasady pielęgnacji i higieny czworonogów. Dowiedziały się, czym karmić psa i kota, jakie zabawki są dla nich bezpieczne. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań, dotyczących poruszanych tematów. Pan doktor cierpliwie odpowiadał na wszystkie zagadnienia. Spotkanie miało również na celu uzmysłowienie dzieciom, że zwierzę nie jest zabawką. Uczniowie klasy II realizujący innowację pedagogiczną „CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki” -ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III miały już utrwaloną wiedzę na ten temat. Podczas realizacji modułu II zaproszeni goście czytali  im lekturę „Cukierku ty łobuzie” Waldemara Cichonia, której głównym bohaterem jest mały, pręgowany kotek.

      Spotkanie  z panem Wiktorzakiem upłynęło szybko i w miłej atmosferze. Uczniowie mieli okazję poznać niezwykle interesujący zawód, jaki wykonuje gość.  Okazało się też , że pan Jakub ma fantastyczny kontakt z dziećmi, o czym świadczyły ich reakcje i zachowanie.

      A.B i U.Z.

     • UWAGA REKRUTACJA

     • Drodzy Rodzice

      Prosimy o zapoznanie się  z  dokumentami zamieszczonymi w zakładce "REKRUTACJA" dotyczącymi zasad rekrutacji do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2020/2021.

    • BEZPIECZNE FERIE !!!
     • BEZPIECZNE FERIE !!!

     • 5 lutego 2020r. uczniowie klas O - III spotkali się z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z Małej Wsi. Komendant pan Michał Stefaniak przedstawił zadania straży pożarnej, opowiedział o bezpieczeństwie w czasie ferii a także o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Wizyta druhów  strażaków wywarła na uczniach pozytywne wrażenie. Wiedza przekazana uczniom  z pewnością przyda się w życiu codziennym, gdyż dzięki temu można uratować ludzkie życie. Bardzo dziękujemy Ochotniczej  Straży Pożarnej z Małej Wsi za poświęcony naszej szkole czas i udzielenie cennych informacji.

      E. S.

    • „KOCHANA BABCIU, KOCHANY DZIADKU…” – DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PODGÓRZU
     • „KOCHANA BABCIU, KOCHANY DZIADKU…” – DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PODGÓRZU

     • Dzień Babci i Dziadka to w naszej szkole szczególna uroczystość, na którą wszyscy czekamy
      z niecierpliwością. Mamy wtedy ogromny zaszczyt nie tylko gościć zaproszone Babcie
      i Dziadków, ale też podziękować za ich obecność w naszym życiu. Tradycyjnie czynimy to wierszem i piosenką w wykonaniu najmłodszych dzieci i uczniów wspieranych przez chór szkolny. W przygotowanie tej wyjątkowej środowiskowej imprezy, która odbyła się 21 stycznia 2020 r., jak zawsze zaangażowała się cała społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły oraz niezawodni rodzice. Bardzo licznie przybyłych gości ciepłymi słowami powitała Dyrektor Szkoły Pani Iwona Sobótko, składając jednocześnie serdeczne życzenia z okazji Ich święta. Koordynator imprezy, Pani Lidia Figurska zaprosiła wszystkich do wysłuchania i obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez wnuczęta. Nie obyło się bez wspólnego odśpiewania „Sto lat…”, po którym Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani kwiatami, w wykonanie których zaangażowali się wszyscy, i mali, i duzi. Słodki poczęstunek to zaś dzieło niezawodnych rodziców. Babcie i Dziadkowie mieli również okazję zwiedzić naszą szkołę, pośpiewać znane im przeboje z dawnych lat, a także zatańczyć z wnukami. Nasi goście opuszczali szkołę nie kryjąc wzruszenia, dziękując za miło spędzone chwile.

      LF

    • Wycieczka do Warszawy
     • Wycieczka do Warszawy

     • 15 stycznia 2020 uczniowie klas VI-VIII wraz ze swymi wychowawcami udali się do stolicy na pierwszą w tym roku wycieczkę dydaktyczno- integracyjną.

      Głównym celem wyjazdu byłą wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w towarzystwie przewodnika odbyliśmy 2 godziny spacer po multimedialnych ekspozycjach oddających atmosferę powstańczej Warszawy. Poznaliśmy nie tylko militarne dzieje 63 dni walk ale też życie codzienne ludności cywilnej. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy wysłuchaliśmy  opowieści o powstańcach i obejrzeliśmy  powstańcze pamiątki. Idąc repliką warszawskich kanałów zrozumieliśmy, jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze, na filmie 3D „Miasto Ruin” zobaczyliśmy z lotu ptaka zrównaną z ziemią powojenną stolicę, obejrzeliśmy również  wierną repliką Liberatora B-24J. – samolotu, z jakich  dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy. Najwięcej emocji wywołało w nas serce obiektu-  stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Pobyt w muzeum dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

      Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu okazały się też zabawa na łyżwach na lodowisku przed Pałacem Kultury i Nauki oraz pobyt w Cinema City, gdzie obejrzeliśmy film. „Jumanji, Następny poziom”.

      B.O

     • WOŚP 2020

     • 12 stycznie 2020 roku odbył się tegoroczny Finał WOŚP zbiórki publicznej organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku organizatorzy i działacze postanowili zadbać o podwyższenie  standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

      Tradycyjnie nasza szkoła również włączyła się aktywnie w akcję. Kilku wolontariuszy SKW kwestowało tego dnia z puszkami. Podjęliśmy się także innych działań w celu zdobycia pieniędzy na WOŚP. Szkolne Koło Wolontariatu wspólnie z Samorządem Uczniowskim zorganizowało kawiarenkę i „Kiermasz prosto z szuflady”. W szkolne akcje zaangażowali  się wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP, zasady wolontariatu lub chęć pomocy innym.

      Podsumowując– udało nam się pobić ubiegłoroczną zbiórkę- znów padł rekord naszej szkoły!

      Zebraliśmy łącznie 4.211.34 zł.

      B.O.

    • Drodzy Rodzice i Nauczyciele, Kochani Uczniowie!
     • Drodzy Rodzice i Nauczyciele, Kochani Uczniowie!

     • 12 stycznie 2020 roku odbędzie się tegoroczny Finał WOŚP zbiórki publicznej organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, by zapewnić najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w dziecięcej medycynie zabiegowej.Nasza szkoła również włącza się aktywnie w akcję. Kilku wolontariuszy SKW wyjdzie  w niedzielę z puszkami, by kwestować. Planujemy także inne działania, do których chcielibyśmy teraz Was zaprosić. Zamierzamy zorganizować w szkole kawiarenkę i "Kiermasz prosto z szuflady". Jeśli posiadacie zbędne, niepotrzebne Wam, ale niezbyt zniszczone przedmioty: książki, biżuterię, zabawki itd. itp. przynieście je jak najszybciej do szkoły, by mogły zasilić organizowany kiermasz. Nie pogardzimy też własnoręcznie upieczonym ciastem...Wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP prosimy o pomoc i wsparcie!  

      Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski

    • BOŻE NARODZENIE W SZKOLE I POZA JEJ GRANICAMI
     • BOŻE NARODZENIE W SZKOLE I POZA JEJ GRANICAMI

     • Obchody związane z Narodzeniem Jezusa w tym roku miały charakter przestrzenny oraz  trójwymiarowy i dotyczyły szkoły, kościoła i terenu Podgórza. Czas naszego świętowania był rozłożony  w czasie i trwał od 20 grudnia 2019 roku do 5 stycznia 2020 roku. Wszystko rozpoczęło się w szkole  20 grudnia - przedstawieniem  Jasełek, po którym wszyscy uczniowie - zgodnie z tradycją wspólnie śpiewali kolędy pod okiem  p. Anny Sadkowskiej, a następnie udali się na klasowe Wigilie do swoich sal lekcyjnych. W tegorocznych Jasełkach pt.: „Bóg się rodzi” wzięło udział bardzo dużo uczniów począwszy od naszych najmłodszych aktorów z zerówki  przez klasę II, III, IV , V i  jednego ucznia z klasy VI. Nad całością czuwała  Pani Małgorzata Tomczak
      Obecny na Jasełkach ks. Proboszcz zaprosił wszystkich aktorów do kościoła 5 stycznia. Zaproponował, by uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne większej grupie  - parafianom. Przyjęta zaproszenie zaowocowało wystawieniem Jasełek po raz drugi - 5 stycznia o godz. 12.00 w kościele w Kępie Polskiej.
      Trzecim elementem naszego świętowania i radowania się z Narodzenia Jezusa było Misyjne Kolędowanie, które miało miejsce 3 stycznia w piątek. Swoim zasięgiem objęło ono część terenu Podgórza i Podgórza Parcele. Czworo dzieci przebranych za Maryję,  Anioła, Króla i dziecko z Amazonii z gwiazdą w ręku przemierzało drogę od domu do domu, był tam po krótkim występie i zaśpiewaniu kolędy poprosić o wsparcie dla tych, którzy tego potrzebują. Zadaniem kolędników misyjnych była pomoc dzieciom w Amazonii. Ofiary, które zostały zebrane do puszki w całości zostały przeznaczone na misje. Gościnność i życzliwość mieszkańców dodawała dzieciom energii i zapału do pokonywania sporych odległości. Mimo chłodu na zewnątrz, w sercach było dużo ciepła, uśmiechu i radości. Uczniowie zadowoleni z tegorocznej akcji kolędników zadeklarowali swoją gotowość i pomoc już w następnym roku. Dobro, którego się podjęli poszerzyło swoje granice  - i oto, chyba chodzi w Bożym Narodzeniu.
      Wszystkim, od najmłodszych do najstarszych, tym którzy pomagali i obdarowywali, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili do naszego świętowania, w jakiejkolwiek płaszczyźnie i w jakiejkolwiek formie, serdecznie dziękujemy.

      Do zobaczenia za rok na wspólnym radowaniu się z Narodzenia Jezusa.

      M. T

    • "Jednostki monetarne - złote i grosze"- spotkanie z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Małej Wsi.
     • "Jednostki monetarne - złote i grosze"- spotkanie z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Małej Wsi.

     • 10 grudnia 2019r klasa IV wzięła udział w nietypowej lekcji matematyki.  Temat zajęć, które odbyły się tego dnia brzmiał: "Jednostki monetarne - złote i grosze". A kto wie najwięcej o pieniądzach? Oczywiście ktoś, kto pracuje na co dzień w banku. Właśnie z tego powodu na zajęciach pojawiły się Pani Beata Sieklucka oraz Pani Paulina Żaczek -  przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Małej Wsi.

       

      Podczas spotkania uczniowie usłyszeli o historii pieniądza, o tym, jak płacono w czasach, kiedy nie było jeszcze monet i banknotów oraz jaka forma płatności jest najbardziej popularna w dzisiejszych czasach. Najciekawsze było jednak odkrywanie tajemnic, jakie kryją banknoty. Pani Paulina opowiadała o zabezpieczeniach, jakie stosuje się, by nie dało się podrobić pieniędzy.  Dzieci dotykały elementów wykonanych specjalną techniką druku wyczuwalnych pod palcami. Następnie oglądały pod światłem i pod lupą banknoty o różnych nominałach, odszukując kolejne zabezpieczenia: m. in. elementy zadrukowane farbą zmienną optycznie, hologram, znaki wodne, nitkę bezpieczeństwa i mikrodruki. Najciekawszy okazał się jednak koniec zajęć, kiedy to każdy mógł obejrzeć banknoty w świetle ultrafioletowym i zobaczyć, jak działa maszyna do liczenia pieniędzy. Wizyta zakończyła się wręczeniem uczniom pamiątkowych upominków i wspólnym zdjęciem.

      45 minut minęło bardzo szybko. Mamy jednak nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie z pracownikami banku. Planujemy wkrótce odwiedzić Bank Spółdzielczy w Małej Wsi i poznać kolejne "tajemnice pieniądza".

      M.G.

    • Edukacyjna wycieczka do Płocka uczniów klas I-III
     • Edukacyjna wycieczka do Płocka uczniów klas I-III

     • W dniu 4 grudnia 2019 roku uczniowie klas I-III odwiedzili  Muzeum Mazowieckie w Płocku, gdzie  pana Grzegorza Pisakowski - przewodnik i fotograf zabrał ich w muzealną podróż po Dalekim Wschodzie.

      Podczas drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach opłatkowych pt. „Światy”. Z wielkim zaciekawieniem dzieci wykonywały ludowe ozdoby na choinkę.

       Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie, gdzie podczas seansu filmowego uwierzyliśmy w świętego Mikołaja.

      Był to dzień pełen miłych wrażeń, które zapewne na długo zapadną w  pamięci dzieci. 

      E.S.

    • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA co roku obchodzimy 25 listopada. Tego właśnie dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.

      Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

      Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear,co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

      Dziś pluszowy miś to najpopularniejsza zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa ich największym przyjacielem. My także z okazji Dnia Pluszowego Misia co roku w naszej szkole organizujemy małe, klimatyczne uroczystości dla najmłodszych z pluszowym misiem na pierwszym planie. Tak też było i tym razem.

      25 listopada od samego rana wszystkich już w wejściu witał  serdecznie olbrzymi biały pluszak, otoczony girlandami misiowych proporczyków oraz wszelkimi informacjami na temat święta i jego historii. Na parapetach dolnego korytarza leżały kolorowe książki- wszystkie bez wyjątku poświęcone misiom- bohaterom bajek i baśni, ale i niedźwiedziom- zwierzętom. Była to biblioteczna, okazjonalna  wystawka. Specjalnie na tę okoliczność zorganizowano też 2 tematyczne konkursy - plastyczny i literacki (wszystkie prace wyeksponowano na imponującej wystawie).

      Najważniejszym jednak elementem tego przesympatycznego wydarzenia była obecność w szkole wielu, wielu pluszaczków przyniesionych z domu przez wszystkich milusińskich. Dzieci zabrały ze sobą tego dnia te najbardziej ulubione, te, do których co wieczór przytulają się przed zaśnięciem, te, którym powierzają na uszko największe tajemnice- wesołe i  smutne…Zaś kulminacją obchodów misiowego święta było wspólne spotkanie na sali gimnastycznej dzieci, misiów i pań, które poprowadziły wesołe zabawy przy muzyce.

      Miś zawsze kojarzy się z ciepłem i dobrocią, więc jak tu nie świętować tak wyjątkowego dnia?...

            U.Z.

     • Zabawa Andrzejkowa

     • Andrzejki to ostatnia chwila na zabawy i tańce przed adwentem. 28 listopada 2019 roku Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Podgórzu zorganizował z tej okazji zabawę andrzejkową.

      W czasie jej trwania, jak nakazuje tradycja, nie zabrakło wróżb i zabaw takich jak: ustawianie butów, przekłuwanie serca i wiele innych. Zabawy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród starszych dzieci, jak i najmłodszych uczestników imprezy.

      Muzyka wprowadziła biorących udział w zabawie w odpowiedni nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili.

      M.G.

     • Wieczornica Patriotyczna- harcerskie spotkanie poetycko- muzyczne Podgórze 2019

     • 15 listopada w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie- już po raz drugi, tym razem z okazji 101  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy Wieczornicę Patriotyczną. W tym roku uroczystość przybrała charakter  harcerskiego spotkania poetycko- muzycznego.

      Tradycyjnie też ilość przybyłych gości znacznie przerosła nasze oczekiwania, co bardzo nas ucieszyło i utwierdziło w przekonaniu, że społeczeństwo lokalne oczekuje tego typu inicjatyw. Nie zabrakło wśród nas władz lokalnych- wójta- p. Zygmunta Wojnarowskiego, radnych naszej gminy, sołtysów wsi sąsiadujących z naszą szkołą, księdza proboszcza, przedstawicieli wielu instytucji: Multiosady, Środowiskowego Domu Samopomocy w Starych Święcicach, Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Rakowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzu, przyjaciół naszej szkoły i przede wszystkim mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie przybywając do szkoły w wielopokoleniowych grupach złożonych z dziadków, rodziców i dzieci.

       Gośćmi honorowymi Wieczornicy byli w tym roku harcerze: Komendant Hufca Mazowsze Płock  harcmistrz Adam Wenkler  Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke pod przewodnictwem druha Pawła Milke , harcerze z 64 Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Zośka i Alek”  i zuchy z 46 Gromady Zuchowej Jędrusiem z Małej Wsi pod opieką druha Krzysztofa Dębskiego  oraz Pan Dariusz Umięcki.

                 Organizatorzy zaprezentowali przybyły ciekawy program uroczystości, na który złożyły się: część artystyczna w wykonaniu  uczniów Szkoły Podstawowej w Podgórzu, występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, prelekcja historyczna p. Dariusza Umięckiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rozstrzygnięcie konkursów szkolnych.

      Niezwykle wzruszający okazał się moment powołanie próbnej gromady zuchowej przy Szkole Podstawowej w Podgórzu i występ samych zuchów. Ich taniec Anioła urzekł gości i wycisnął łzę z niejednego oka. Zresztą chwytających za serce chwil było w tym dniu  znacznie więcej. Warto wspomnieć o niezwykły koncercie „Dzieci Płocka”, którzy uraczyli przybyłych pięknymi strojami, tańcem poloneza „Piękna nasza Polska” i śpiewem pieśni patriotycznych. Wygłoszona przez p. Dariusza Umięckiego prelekcja niezwykle poruszyła zgromadzonych, a taniec z flagami, występ chóru i przygotowana przez uczniów żywa lekcja historii na długo zapadną w pamięci gości. Wspólne śpiewy sprawiły, że w trakcie imprezy powstał zgrany chór złożony z około 200 śpiewających. Chwila na kawę i ciasto stała się okazją do zawarcia nowych lub odświeżenia starych znajomości.

      Podczas trwania uroczystości wytworzyła się niezwykła atmosfera: było patriotycznie i wzruszająco, a przy tym miło i rodzinnie. Organizatorzy i goście poczuli się członkami jednej społeczności lokalnej.

      W organizację tegorocznej Wieczornicy Patriotycznej włożyliśmy całe nasze serca i siły, jednak uroczystość ta  nie wyglądałaby tak, gdyby nie zaangażowanie wielu, wielu osób. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, składamy serdeczne podziękowania.

       

      Z harcerskim pozdrowieniem

      Czuwaj !

      Organizatorzy Wieczornicy Patriotycznej Podgórze 2019

     • Szkoła Podstawowa w Podgórzu pamięta

     • Ważną tradycją w naszej szkole są działania upamiętniające postaci oraz wydarzenia historyczne.  Święto 1 listopada wręcz zmusza do refleksji o tych , którzy odeszli. Tego dnia trudno nam nie pamiętać o grupce młodych harcerzy z Poznania, którzy zginęli na naszej ziemi we wrześniu 1939 roku i spoczęli na naszym parafialnym cmentarzu w Zakrzewie.

      W tym roku dodatkowo połączyliśmy  nasze działania z akcją Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, celem której było uwrażliwiania  młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

      Szkolne Koło Wolontariatu i próbna gromada zuchowa  podjęli  się  różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych dla naszej lokalnej społeczności postaci i wydarzeń. W ramach akcji „Szkoła pamięta”:

      • zorganizowaliśmy  zbiórkę zniczy, by udekorować nimi  groby
      • wykonaliśmy ozdobny wieniec patriotyczny
      • odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy groby harcerzy poległych w czasie II wojny światowej
      • poznaliśmy ich  historię
      • zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej
      • posprzątaliśmy też bezimienne i opuszczone groby    

       

      Cała akcja odbywała się w ostatnich dniach października, a jej kulminacją byłą wizyta zuchów i ich rodziców oraz opiekunów na cmentarzu w Zakrzewie w dniu 26 października 2019 r. 

     • XXV JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI – PODGÓRZE 2019

     • 6 listopada 2019 r. to wielkie święto dla Szkoły Podstawowej w Podgórzu i Uczniowskiego Klubu Sportowego „Borowik”.

      BIEGAMY RAZEM 25 LAT

      Kiedy 25 lat temu - w 1995 r. ówczesny dyrektor szkoły zorganizował pierwsze gminne biegi przełajowe nikt z nas nie przypuszczał, że po 25 latach będziemy nadal biegać i to tak licznie.

      Niezmiennie nadrzędnym celem organizatorów tej imprezy sportowej oprócz popularyzacji biegów przełajowych jest radosne świętowanie kolejnej już 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w takiej formie stało się tradycją szkoły.Łagodna jesienna pogoda i świeże powietrze przesiąknięte zapachem lasu zachęciło do biegania około 700 zawodników z 28 szkół podstawowych i 4 ponadpodstawowychz powiatów płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego płońskiego i miasta Płock.Zawody tezaliczane są do współzawodnictwa sportowego szkół w ziemskim powiecie płockim.

              Świetniej zabawie w otoczeniu cudownych jesiennych barw towarzyszyła rywalizacja sportowa w duchu fair play. Na najszybszychzawodników pokonujących dystans 1000 lub 1200 metrów czekały nagrody: 6 zwycięzców w każdej z 12 kategorii otrzymało pamiątkowe koszulki promujące podgórską imprezę, dyplomy, a na podium medale. Najlepsze drużyny odjeżdżały z pucharami.  Jak co roku wszyscy uczestnicy mogli rozgrzać się kubkiem gorącej herbaty i zregenerować siły posilając się drożdżówką. Całość zadania sfinansowana została ze środków publicznych Starostwa Powiatowego w Płocku i Urzędu Gminy w Małej Wsi, którym składam serdeczne podziękowanie.

      Do sportowego świętowania przyłączyli się zaproszeni goście: Pan Zygmunt Wojnarowski Wójt Gminy Mała Wieś, Pan Jerzy Ostrowski i Albin Dynarek Radni Gminy Mała Wieś, Pan Wojciech Lewandowski wiceprezes Płockiego Szkolnego Związku Sportowego, Pani Kalina Cybulska Filińska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Małej Wsi oraz przyjaciele szkoły.

       

      Nasz mały jubileusz to okazja do spojrzenia wstecz.

      Na przestrzeni 25 lat w biegach wzięło udział 780 szkół, od roku 2006 rozdano prawie 14 tysięcy drożdżówek, a od roku 2011 wręczono 1120 okolicznościowych koszulek. Rekordową liczbę zawodników odnotowano w 2015 roku i wynosiła 1083 biegaczy.

       

      Jubileuszowe XXV Jesienne Biegi Przełajowe z okazji Dnia Niepodległości, już za nami. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, za zaangażowanie, za wszystkie miłe słowa.

      Szczególne podziękowania składam nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym,  rodzicom i uczniom  Szkoły Podstawowej w Podgórzu.

      Dziękuję Panu Mariuszowi Bieńkowi Staroście Płockiemu, Panu Zygmuntowi Wojnarowskiemu Wójtowi Gminy Mała Wieś, druhom strażakom z OSP w Podgórzu, OSP w Małej Wsi, OSP w Brodach Dużych i OSP w Gałkach Starych, pracownikom Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Małej Wsi, sędziom zawodowym, uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zakrzewie, uczniom z klasy mundurowej Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie wraz z opiekunem, właścicielom terenów leśnych za ich nieodpłatne użyczenie na potrzeby zawodów.

      Dzięki Państwa zaangażowaniu i profesjonalnemu działaniu zawody zakończyły się sukcesem. Wierząc, że wspólnie możemy dać radość i uśmiech innym…do zobaczenia za rok.

      Iwona Sobótko

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podgórzu

     • WITAJCIE W BIBLIOTECE!- PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     • Przedostatni tydzień października był dla naszych pierwszoklasistów wyjątkowy, ponieważ przyniósł dla nich dwa bardzo ważne wydarzenia:  pasowanie na ucznia i na czytelnika biblioteki.

      To drugie odbyło się 25 X 2019 roku o 8 rano. Tuż po dzwonku zawitała do ich sali barwna grupka postaci przyprowadzona przez panią z biblioteki- Urszulę Zielińską. Jak się okazało, to bohaterowie różnych bajek i baśni ( w tej roli nowe „Woluminki”) specjalnie dla dzieci opuściły na chwilę swoje książki, by powitać pierwszoklasistów w gronie miłośników czytania i dać im swoją przyjaźń.

      Na początek pani Ula wyjaśniła dzieciom, jakie niespodzianki je dziś czekają, a następnie „bajeczki” zorganizowały dla nich mały egzamin na czytelnika. Zadaniem każdego pierwszaczka, ale także i ich wychowawczyni - p. Emilki Sałaty, było rozwiązanie jednej z literackich  łamigłówek oraz udzielenie odpowiedzi na bajkową zagadkę. Jak się okazało, wszyscy świetnie poradzili sobie z powierzonym zadaniem. Nie pozostało więc nic innego, jak udać się teraz do biblioteki. Każda Woluminka zajęła się  swoim podopiecznym - kandydatem do pasowania: udekorowała go okazjonalną plakietką, nałożyła na głowę bajkową czapeczkę, po czym barwny korowód wyruszył w drogę.

      Na miejscu odbyła się część oficjalna. Dzieci (i p. Emilka)  złożyły ślubowanie czytelnika, następnie pani bibliotekarka przy pomocy książeczki dokonała uroczystego pasowania wszystkich tu przybyłych. Woluminkowe bajeczki obdarzyły swoich najmłodszych kolegów pamiątkowym dyplomem oraz prezentami: książkami i kolorowymi zakładkami. Potem już tylko pamiątkowe zdjęcia i powrót do klasy…

      Od dziś biblioteka wzbogaciła się o najcenniejszy skarb - nowych czytelników, którzy obiecali odwiedzać to miejsce najczęściej, jak to będzie możliwe.

                                                                                                                                                   UZ

     • Pasowanie na uczniów

     • Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu są już pełnoprawnymi uczniami. 23 października  odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.

      Występ artystyczny uczniów klasy pierwszej, z dumą zaśpiewany hymn Polski, recytacja patriotycznego wiersza „Kto Ty jesteś?”, trzepoczące biało - czerwone flagi,  złożenie uroczystego ślubowania oraz przyjęcie odpowiedniej postawy podczas pasowania wzbudziły  wzruszenie i dumę rodziców i wychowawczyni. Pierwszaki stanęły na wysokości zadania – bardzo dojrzale i z powagą uczestniczyły w uroczystości. Dzięki swojej postawie zostały  przyjęte do szkolnego grona gorącymi brawami.

      Rodzice ufundowali pamiątkowe dyplomy oraz edukacyjne kuferki, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród pierwszoklasistów. W uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście, którzy złożyli gratulacje i życzenia oraz obdarowali uczniów upominkami.

      E.S