• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. Tego właśnie dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.

      Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

      Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

               W tym roku przedszkolaki podejmowały Misiowe Wyzwanie. Dzieci miały do wykonania cztery zadania związane z misiem. Nie zabrakło w tym dniu misiowej gimnastyki i zabaw muzycznych. Za każde wykonane zadanie dzieci otrzymywały punkt do swojej misiowej tabeli aktywności. Gdy wszystkie zadania zostały wykonane najmłodsi otrzymali prezent od Misia.

       Był to bardzo aktywny i wesoły dzień.

        

      E. S.

     • Szkolne Koło Czytelnicze

     • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Sympatycy Szkoły Podstawowej w Podgórzu.

      Jeszcze przed zamknięciem szkoły i przejściem na nauczanie zdalne Szkolne Koło Czytelnicze „ Poczytajmy” przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Empik."1000 powodów, by czytać", w trakcie którego można  wygrać ciężarówkę książek dla biblioteki szkolnej.

      Członkowie Szkolnego Koła Czytelniczego , przy Waszej zresztą pomocy ( pamiętacie- prosiliśmy was o padanie choćby jednego powodu ,dla którego warto czytać książki) wykonali plakat konkursowy i umieścili go na odpowiedniej platformie Empiku.

       I teraz znowu wszystko w waszych rękach, bo oto nadszedł czas na głosowanie.

      Zwycięża  bowiem 5 małych (do 120 uczniów- to my) ) i 5 dużych szkół, które zdobędą największą liczbę głosów. Oprócz w sumie 10 tysięcy nowych książek, na laureatów czeka łącznie 45 czytników Pocketbook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go. W zwycięskich szkołach powstaną również specjalne kąciki do czytania z wygodnymi meblami. W konkursie nie ma przegranych. W ramach akcji Empik rozda 10 000 kodów dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament aplikacji z audiobookami i e-bookami Empik Go i 900 000 tys. kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Uczestnicy mogą liczyć też na nagrody specjalne od Empik Foto.

      Na zgłoszone przez szkoły prace konkursowe może głosować każdy – uczniowie, rodzice, znajomi, lokalni patrioci, miłośnicy książek. Wystarczy zainstalować w tym celu aplikację Empik na telefonie. Głosy warto oddawać codziennie, aby zwiększyć szanse naszej szkoły . Liczymy na waszą pomoc. Roześlijcie prośbę wśród Waszych znajomych.  

      Zalogujcie się prosimy na stronie   https://www.empik.com/biblioteki/

      i głosujcie!

      Moc jest w Waszych rękach !!!

      Liczymy na wasze głosy !

      Z góry dziękujemy!

      Członkowie Szkolnego Koła Czytelniczego „Poczytajmy”

      wraz z opiekunem p. Beatą Ostrowską

     • Święto marchewkowe

     • Dzień 07.10.2020r. w oddziale przedszkolnym był dniem wyjątkowym - pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci oraz panie przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. W trakcie realizacji  zajęć dydaktycznych  przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście na temat marchewki, chrupaniem surowych marchewek, które dzieci przyniosły dla siebie na drugie śniadanie.

      Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili!

      Emilia Sałata

     • Informacja.

     • Dnia 1 września 2020r autobus szkolny rano kursuje zgodnie z ubiegłorocznym rozkładem. Inauguracja roku szkolnego 2020/21 zakończy się o godzinie 11.00. Również o godzinie 11.00 odjedzie autobus szkolny.

       

                                                                                                                                        Dyrektor szkoły.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Podgórzu

     • Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego – 1 września 2020 (wtorek)

       

      Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie, rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021. W związku z

      przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 w sposób szczególny będzie przebiegała

      jego organizacja. Najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa, a co za tym idzie, musimy wszyscy

      dostosować się do poniższych wytycznych:

       

      • na rozpoczęcie roku szkolnego może przyjść uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji;
      • uczniowie przychodzą do szkoły w wyznaczonych powyżej godzinach;
      • każda osoba wchodząc na teren szkoły jest zobowiązana do zakrywania nosa i ust;
      • uczniowie i rodzice nie gromadzą się przed szkołą ani na boisku – należy zachować dystans społeczny w każdej przestrzeni szkoły wynoszący min. 1,5m;
      • uczniowie czekają przed szkołą na wychowawcę klasy, z którym o wyznaczonej godzinie wejdą pojedynczo  do szkoły;
      • rodzice uczniów z klas od II do VIII nie wchodzą z dziećmi do szkoły;
      • przedszkolaczki i uczniowie klasy I wchodzą do szkoły z jednym opiekunem;
      • przed wejściem do klas uczniowie najpierw myją ręce, rodzice je dezynfekują;
      • uczniowie podczas spotkania otrzymają podręczniki;

       

       

                                                                                                                                             Dyrektor Szkoły

                                                                                                                                              Iwona Sobótko

     • ORGANIZACJA ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     •  

      Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
      odbędzie się w piątek 26 czerwca 2020 r.

       

      Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w kraju dyrektor szkoły
      nie organizuje uroczystego zakończenia roku szkolnego
      w Szkole Podstawowej w Podgórzu.

       

      Po każdej klasie/grupie sale są dezynfekowane i wietrzone
      (obowiązują wytyczne takie jak podczas konsultacji).

       

      Harmonogram:

     • Waleczna Zosia

     • Kochani, mimo przeszkód nie przestajemy działać. Wznawiamy akcję „ Zbiórka nakrętek” , która polega na zbiórce plastikowych nakrętek (po sokach, napojach, kawie, nabiale, itp.). Obecnie zbieramy nakrętki dla malej Zosi, która potrzebuje naszej pomocy, bo choruje  na SMA. Chcemy pomóc jej rodzicom w zdobyciu najdroższego leku świata, który pomoże powstrzymać wyniszczającą chorobę. Lek musi zostać poddany dziewczynce jak najszybciej, po 2. urodzinach na terapię będzie za późno!

      Jedną nakrętką nie zasponsorujesz leczenia Zosi, uda się to jednak, jeśli skompletujemy  kilka ton. Dlatego w szkołach, urzędach czy sklepach nakrętki zbierają już wszyscy. Chodzi o akcję społeczną, dzięki której pomożemy nie tylko środowisku.

      Zbieranie nakrętek to wciąż jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. A organizator zbiórki zyskane ze sprzedaży nakrętek pieniądze przekaże  na leczenie Zosi.

      Zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek i dostarczania ich do szkoły- pojemnik przy wejściu lub do p. Beaty Ostrowskiej – pojemnik przed sklepem spożywczym w Podgórzu.

      Do akcji może włączyć się każdy uczeń naszej szkoły.

      Prosimy, nagłośnijcie zbiórkę  w swoim środowisku!

       Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy zechcą włączyć  się w ww. akcję

      Przypominamy: zbieramy czyste nakrętki tylko i wyłącznie plastikowe po

      • napojach, sokach, kawie, herbacie, itp.

      • chemii gospodarczej (szampony, dezodoranty itp.)

      Nie zbieramy:

      • metalowych nakrętek,

      • nakrętek po smarach, farbach i innych trujących chemikaliach.

      Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Podgórzu

     • Czym się kierować wybierając szkołę?

     •   W tym roku nie było możliwości przeprowadzenia w naszej gminie  GALERII SZKÓŁ, gdzie moglibyście zapoznać się z ofertą edukacyjną skierowana do Was. Dlatego  zachęcam abyście zdalnie odwiedzili  szkoły poprzez ich strony internetowe. Szukajcie zakładki REKRUTACJA. Niektóre szkoły już podaja zasady rekrutacji i terminy.

      Wybór szkoły

      Być może jest to pierwsza samodzielna i trudna decyzja, jaką musisz podjąć.  Jaką szkołę mam wybrać: liceum czy technikum a może szkoła branżowa? Co powiedzą rodzice/znajomi? Czym mam się kierować przy wyborze nowej szkoły? To pytania, jakie mogą Ci towarzyszyć przy podejmowaniu decyzji, która nie zawsze jest prosta. Szkoła ponadpodstawowa  to miejsce, w którym będziesz się przygotowywał/a do dalszego kształcenia. Warto, więc się zastanowić, jakie masz plany na przyszłość?!??!

      Na co mam zwrócić uwagę wybierając szkołę?

      • Już wiem, co chcę robić w przyszłości

      Jeśli masz już sprecyzowane plany na przyszłość to warto na początek dowiedzieć się, jakie przedmioty będą brane pod uwagę przez uczelnie. Możesz wówczas wybrać szkołę, w której są profilowane klasy, które w odpowiedni sposób przygotują Cię do zdawania matury.  Interesują Cię studia medyczne? Poszukaj szkoły, w której jest profil biologiczno-chemiczny.  Lubisz majsterkować i naprawiać różne rzeczy? Przejrzyj ofertę Zasadniczych Szkół Zawodowych i Techników.

      • Nie wiem jeszcze, czym chcę się zajmować w przyszłości

      Będąc młodą osobą, ciężko jest ostatecznie zadecydować, co chce się robić w życiu. Pamiętaj, że jeśli nie wiesz, kim chcesz zostać i tak możesz sprawdzić, do czego masz predyspozycje, co lubisz robić i w czym czujesz się dobrze.  Ważne, żebyś zastanowił/a się, jakich przedmiotów chętnie się uczysz i czym się interesujesz. Być może Twoje pasje i hobby ułatwią Ci podjęcie decyzji związanej z wyborem szkoły.

      Kto może mi pomóc?

      Wiele młodych osób sugeruje się opinią znajomych, szuka porady u rodziców, nauczycieli, doradcy zawodowego. Warto jest porozmawiać z kimś na ten temat i rozważyć ich opinię. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję warto podjąć samodzielnie bo to przecież Ty będziesz się uczył/ła w tej szkole.

      Pamiętajcie o czynnikach, które decydują o wyborze dalszej szkoły, dzieli się na:

      1.Czynniki wewnętrzne, wśród nich wymienia się:

      • zainteresowania,
      • umiejętności i zdolności,
      • predyspozycje zawodowe,
      • temperament,
      • charakter,
      • wartości,
      • stan zdrowia.

      2.  Czynniki zewnętrzne to:

      • warunki finansowe,
      • odległość pomiędzy domem a szkołą,
      • rówieśnicy,
      • poznanie specyfiki zawodów i ścieżek kształcenia,
      • zapotrzebowanie  rynku pracy.

      Ewa Nowak – doradca zawodowy

     • DZIEŃ ZIEMI

     • NAZWA: PANDKA RUDA
      GDZIE ŻYJĄ?: ZAMIESZKUJE WSCHODNIE  HIMALAJE  I NEPAL
      WIELKOŚĆ: TROCHĘ WIĘKSZA OD DOMOWEGO KOTA
      POWÓD ZAGROŻENIA WYGINIĘCIEM: KŁUSOWNICTWO
      LICZBA: MNIEJ NIŻ 10 TYSIĘCY

      NAZWA: TYGRYS SUMATRZAŃSKI

      GDZIE ŻYJE?: INDONEZYJSKA WYSPA SUMATRA
      POWÓD ZAGROŻENIA WYGINIĘCIEM: WYLESIENIE I WZRASTAJĄCA LICZBA KŁUSOWNIKÓW
      LICZBA: MNIEJ NIŻ 400

      NAZWA: NOSOROŻEC CZARNY

      GDZIE ŻYJĄ?: ZAMIESZKUJĄ NAMBIE I WYBRZEŻA WSCHODNIEJ AFRYKI

      POWÓD ZAGROŻENIA WYGINIĘCIEM: KŁUSOWNICTWO

      LICZBA: OKOŁO 5 TYSIĘCY

      Co robić, żeby uratować te zwierzęta?

       Przede wszystkim – nie ignoruj głosów naukowców i aktywistów z całego świata. Czytaj wiarygodne źródła, edukuj się, przyswajaj wiedzę. Angażuj się w ruchy społeczne i wymagaj od firm i polityków decyzji, które mają realny wpływ na naszą planetę. Wybieraj produkty marek, które wkładają wysiłek w redukcję gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

      Po drugie – zacznij od siebie! Samo ograniczenie spożycia mięsa, bardziej odpowiedzialne podejście do kupna nowych ubrań czy podróżowania ma wielki wpływ na przyszłość, bo branże produkcji mięsnej, mody oraz turystyczna należą do znaczących emitentów CO2 do atmosfery. 

      Na stronie www.noizz.pl i platformie www.arka20.pl znajdziesz informacje na temat zmian klimatycznych, zagrożonych gatunków zwierząt oraz porady, jak wprowadzić ekologiczne zmiany w życie. Wciąż mamy szanse, by ocalić zagrożone gatunki i powstrzymać dalsze zmiany klimatyczne na Ziemi.

       

      W ramach obchodów Dnia Ziemi
      Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w konkursie

       

      "Ze starego coś nowego"

       

      Celem konkursu jest wykonanie przedmiotu codzienne użytku z czegoś, co mieliśmy zamiar wyrzucić. Pracę należy sfotografować oraz dołączyć do niej opis
      - co wykorzystano i do czego służy otrzymana rzecz.

       

      Kryteria oceny prac:

      - staranność wykonania pracy

      - zgodność z tematem

      - pomysłowość

       

      Prace należy przesłać do Pani Moniki Górki na adres

      mgorka@sppodgorze.pl

      do dnia 30 kwietnia 2020.

      Rozstrzygnięcia konkursu dokona specjalnie powołana Komisja.
      Przewidziano nagrody dla zwycięzców.

       

      Zachęcamy do udziału

      Samorząd Uczniowski

       

     • Ogólnopolska akcja „ KARTKA DLA MEDYKA!!!”

     • Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu  mimo wszystkich przeciwności nie przestali działać. Akcje wolontariackie przejęły jedynie formę zadań zdalnych. Ostatnio wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „ KARTKA DLA MEDYKA!!!”
      Ta edukacyjna akcja polegała na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. Dzieła stworzone przez uczniów były wyrazem wdzięczności za trudną pracę lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w tych ciężkich dla wszystkich czasach.

      Wszystkim, którzy czynnie włączyli się w akcję, składam serdeczne podziękowania.

      Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Beata Ostrowska

     • WESOŁYCH ŚWIĄT

     •  

      Niech Święta Zmartwychwstania Pańskiego przyniosą Wam zdrowie,
      szczęście i nadzieję na lepsze jutro.
      W ten szczególny, trudny czas bądźmy razem myślami.
      Wspierajmy się.

       

      Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Pracownicy
      Szkoły Podstawowej w Podgórzu

      Autorem pracy plastycznej jest uczeń klasy III SP w Podgórzu
     • Drodzy Rodzice i Uczniowie

     • 9 kwietnia rozpoczyna się WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA i będzie ona trwała do dnia 14 kwietnia 2020.

      Oznacza to, że od jutra (czwartek 9 kwietnia) do wtorku - 14 kwietnia nie będą prowadzone zajęcia w ramach nauczania zdalnego.

     • APEL DO RODZICÓW

     •  

      Szanowni Państwo,

       

      proszę o zapoznanie się z  apelem Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego do rodziców/opiekunów prawnych w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniach 12 - 25 marca 2020 r.

      APEL_DO_RODZICOW.PDF