• PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

• 27 października uczniowie klasy I pod kierunkiem pani Małgorzaty Tomczak przy współpracy pani Edyty Leśkiewicz oraz pani Emilii Sałaty oraz uczennic z klasy VI, VII oraz VIII wzięli udział w grze dydaktycznej. Pierwszacy podzieleni na 4 grupy pod kierunkiem starszych koleżanek mieli za zadanie odgadnąć bajki przy pomocy puzzli, kart memo oraz czytanych rymowanek. Wykazując się znajomością bajek zostali zaproszeni na salę gimnastyczną, gdzie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki. W obecność pani dyrektor Iwony Sobótko złożyli uroczyste przyrzeczenia oraz zostali pasowani na czytelnika. Każdy uczeń otrzymał książkę, dyplom oraz zakładkę do książki. Rodzice również otrzymali prezent w postaci listu i  ulotki o wartości spędzania czasu ze swoim dzieckiem poprzez codzienne czytanie. Czas minął na zabawie połączonej z nauką i zachętą do czytelnictwa. Mam nadzieję, że udział i współpraca oraz towarzyszenie starszych koleżanek w tym ważnym dniu na długo zostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów.

Uroczystość wpisała się jako jedno z wydarzeń Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek szkolnych.

M. T.

• Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca  w Szkole Podstawowej w Podgórzu
          • Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca w Szkole Podstawowej w Podgórzu

• 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. To globalna inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości znaczenia ratowania życia poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez osoby postronne, świadków zdarzenia.

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie w tym dniu akcji popularyzującej  wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Organizatorzy - opiekunowie  Szkolnego Koła Wolontariatu- pani Beata Ostrowska  i pani  Agnieszka Brzoza oraz nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa - pan Rafał Dudkiewicz, przy pomocy niezawodnej w takich sytuacjach szkolnej pielęgniarki- pani Małgorzaty Brodalki  podzielili uczniów klas I- VIII na grupy i  w dwóch turach zorganizowali pokazy prawidłowej resuscytacji. Akcję rozpoczęto od prezentacji na temat Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca i zasad przeprowadzania resuscytacji. Następnie wszyscy obejrzeli film instruktażowy. I w końcu przystąpiono do ćwiczeń, podczas których instruktorzy omawiali krok po kroku, jak poprawnie wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową. Nauczyciele i p. pielęgniarka, przy dużym fantomie pokazywali  najważniejsze etapy udzielania pierwszej pomocy, a uczestnicy powtarzali je przy małych fantomach.  Spotkania odbywały się przy zachowaniu  należytych środków ostrożności - pominięto ćwiczenie wdechów i ograniczono się jedynie do uciśnięć, a fantomy były dezynfekowane  po każdej zmianie. Aby zachować właściwe tempo  ćwiczono w rytm piosenki Bee Gees’ Stayin’ Alive  (tempo 104 uderzenia na minutę).

Kończąc organizatorzy podziękowali uczniom za obecność i uhonorowali ich pamiątkowymi dyplomami. Dyplom podziękowania trafił też w ręce pani pielęgniarki.

Organizatorzy akcji  pragnęli uświadomić uczniom Szkoły Podstawowej w Podgórzu, że podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2- lub 3-krotny wzrost przeżywalności i że każdy, niezależnie od wieku, może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia,  dlatego tak ważna jest powszechna znajomość schematu RKO i stosowanie go w razie konieczności.

B. O, A. B, R. D.

• PASOWANIE NA UCZNIA 2022

• Dzień 17 października 2022 roku to bardzo ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 17 uczniów klasy pierwszej zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej w Podgórzu.

Uroczystość ślubowania odbyła się z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Ksiądz Proboszcz Tomasz Milewski, Dyrektor Szkoły, Rada Rodziców, Rodzice Pierwszoklasistów, Nauczyciele oraz uczniowie klas 0-III.Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się po okiem wychowawczyni od początku roku szkolnego. Uczyli się tańca, piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia.

Uczniowie  zaprezentowali swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie.Następnie uczniowie zostali pasowani przez Dyrektora Szkoły na ucznia Szkoły Podstawowej w Podgórzu, przy pomocy symbolicznego ołówka. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności.

Zaproszeni goście wręczyli pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i upominki. Na koniec uroczystości były pamiątkowe zdjęcia. Po części oficjalnej dzieci wraz z gośćmi wzięły udział w przygotowanym przez rodziców poczęstunku.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Edyta Leśkiewicz

• Wycieczka do Leśniczówki w Miszewie Murowanym

• W poniedziałek 10 października 2022r. (uczniowie klas I-III ze swoimi wychowawcami: panią Agnieszką Brzozą, panią Lidią Figurską i panią Edytą Leśkiewicz) wybraliśmy się na wycieczkę do leśniczówki, by obchodzić Święto  Drzewa. Na miejscu czekał na nas leśniczy, pan Jerzy Downarowicz, który zabrał nas na spacer po lesie, opowiadając i ucząc wszystkich ciekawostek o leśnej florze i faunie. Uczestnicy słuchali w skupieniu, zadając co rusz pytania. Mieliśmy też okazję zobaczyć zwierzęta leśne i nie tylko. Po spacerze rozpoczęliśmy świętowanie przy pieczonych kiełbaskach. Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń, a także „skarbów” znalezionych w lesie.

Serdeczne podziękowania składamy panu Korzeniewskim za bezinteresowną pomoc w organizacji obchodów Święta Drzewa.

Szkolne Koło Wolontariatu: Agnieszka Brzoza i Beata Ostrowska