Pomysł na to wydarzenie powstał po lekturze niezbyt optymistycznych wskaźników czytelnictwa w naszym kraju. Wynika z nich, że młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta!
Jest to wspaniała, letnia okazja do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania jakiejś wielkiej ideologii. Głównym celem jest bowiem budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja próbuje także zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy więc, lecz motywujmy.
I tak wystartowaliśmy 7 czerwca punktualnie o godzinie 10:00! W poczuciu tego, że czytamy razem z kilkusettysięczną gromadą naszych rówieśników z całej Polski (w roku ubiegłym prawie 407 tysięcy!!!!) , rozkoszowaliśmy się, każdy ulubioną literaturą – bez przymusu, tym, na co się miało ochotę…
Regulamin tego wydarzenia nie zawiera ograniczeń, więc my, jak co roku, dostosowaliśmy przebieg akcji do swoich możliwości: było to po prostu kameralne jednoczesne czytanie, a po nim wspólne integracyjne zabawy z literaturą w tle, zorganizowane we współpracy z niezawodnymi, jak zawsze, paniami z GCK MUltiOsada w Małej Wsi, którym za to serdecznie dziękujemy.
Szkolne Koło Wolontariatu, wykorzystując okazję wspólnego zgromadzenia się, zainicjowało kolejną akcję charytatywną również związana z czytelnictwem. Członkowie klubu czytelniczego zaprezentowali książkę, którą można kupić w szkole, by wesprzeć Stowarzyszenie Żar serca gromadzące środki na rehabilitację Gabrysia- chłopca z naszej gminy.
A jak było, zdjęcia mówią same za siebie…
U.Z.